Augusztus 10-ig lehet jelentkezni a pótfelvételikre Érettségi-felvételi
Eduline

Augusztus 10-ig lehet jelentkezni a pótfelvételikre

Augusztus 10-e a határidő, a ponthatárok ugyanazok maradnak viszont itt már csak egyetlen képzésre lehet leadni a jelentkezést és aki így jut be, az már mindenképpen költségtérítéses formában fog továbbbtanulni.

Dux László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken sajtótájékoztatóján elmondta: a szeptemberben kezdődő tanévre egyelőre több mint 42 ezer diákot nem vettek fel a 140 ezer jelentkező közül, ők csak költségtérítéses képzésre jelentkezhetnek. Összesen 479 képzés közül lehet választani. A 479 közül 159 alapképzés, 6 egységes, osztatlan képzés, 254 mesterképzés (ebből 120 tanári szak) és 60 felsőfokú szakképzés. Kizárólag egyetlen felsőoktatási intézménybe és egyetlen képzésre adhatják be a tanulók a papírjaikat - mondta Dux László.

A pótfelvételin a ponthatárokat ugyanott húzzák meg, mint az elsőkörös felvételin, tehát ez a lehetőség azokat érinti, akik a pótfelvételi lapon megjelölt képzésre nem jelentkeztek, vagy korábban más területre jelentkeztek és ott nem nyertek felvételt.

A kérelmeket az Oktatási Hivatalhoz kell eljuttatni, ahol azokat feldolgozzák. Elektronikus úton is lehet jelentkezni a pótfelvételire, a jelentkezési lap elérhető az Educatio Kft. ügyfélszolgálatán és a felsőoktatási intézményekben.

Dux László elmondta: a most felvettek egyharmadának már van egy középfokú nyelvvizsgája, további 10 százalékuknak pedig felsőfokú nyelvvizsgája. A legnagyobb, 6,39-szeres túljelentkezés a művészeti képzésben volt, ezt követi a jogi (4,27-szeres) és a sporttudományi (3,56-szoros) képzés.
    
A helyettes államtitkár "némi pályakorrekciós lehetőségként" is említette a mesterképzésre való jelentkezést, amely területre 16.119 hallgatót vettek fel, négyszer annyit, mint 2008-ban. A mesterképzésre 84 százalékban államilag támogatott képzésre vették fel a jelentkezőket, a legtöbbet, 3205 hallgatót a bölcsészettudományi képzési területre. Ezen a téren az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) volt a legnépszerűbb, ide 1763-an kerültek be.
    
Dux László hangsúlyozta: "a tanárképzés legsúlyosabb problémái továbbra sem tekinthetőek megnyugtatóan megoldottnak", annak ellenére, hogy egyes szakokra - mint magyar nyelv és irodalom, idegen nyelvek, művészeti oktatás - akár több százan is jelentkeztek. Ellenpéldaként jelölte meg a természettudományos - fizika, kémia, biológia - szakokat, amelyekre ebben az évben mindössze 35 tanulót vettek fel, ez a szám viszont "biztosan nem tudja pótolni a nyugdíjba menőket". További problémaként említette, hogy a tanár szakon végzettek egyáltalán nem biztos, hogy tanárként helyezkednek el. A pedagógus-utánpótlás megszervezését, a pályára kerülés és a pályán való megmaradás elősegítését a helyettes államtitkár a következő esztendők komoly feladatának nevezte.


mti/eduline

 

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.