A turizmus-vendéglátást választotta a legtöbb alapszakra jelentkező, melyet a népszerűségi listán a gazdálkodási és menedzsment, majd a jogász szak követ. A mesterképzések esetében a tanár képzést jelölték meg a legtöbben, háromszor annyian, ahányan a második legkedveltebb nemzetközi tanulmányok szakot - derül ki a felvi.hu összeállításából. A jelentkezők átlagosan három szakot jelöltek meg, rekorderként azonban volt olyan is, aki ötven képzést írt fel jelentkezési lapjára.
Az alap- és osztatlan képzések top10-es listáján a turizmus-vendéglátás szerezte meg az első helyet 4393 jelentkezővel. Négyszázzal is kevesebben jelölték be ugyanakkor a gazdálkodási és menedzsment szakot (3918), melyet a dobogó harmadik fokán a jogász szak (2805) követ. Negyedikként kapott helyet a népszerűségi listán a mérnök informatikus (2752), majd azt a pénzügy és számvitel (2735), a gépészmérnöki (2403), a nemzetközi gazdálkodás (2350), a kommunikáció és médiatudomány (2281), valamint az általános orvos képzés (2129) követi. Kétezernél kevesebbszer jelölték meg a jelentkezési lapjukon a kereskedelem és marketing képzést, mely így is a tizedik legnépszerűbb szaknak mondhatja magát.
Magasan vezet a többi szak előtt a mesterképzések népszerűségi listáján a tanár képzés (1725), háromszor annyian jelölték be ugyanis azt, mint a soron következő nemzetközi tanulmányok szakot (490). Kevés különbséggel harmadikként került a listára kommunikáció és médiatudomány mesterképzés (446). Háromszáznál többen jelentkeztek sorrendben vezetés és szervezés, pszichológia és pénzügy szakra is. Nem érte el azonban ezt a határt a geográfus,a fordító és tolmács, a biológus és marketing képzés, melyek ugyanakkor így is a tíz legnépszerűbb képzés között kaptak helyet.
A felmérések szerint alapképzésre többségében 19-21 év közöttiek jelentkeztek, a mesterképzéseket pedig a 22-23 éves korosztály, valamint a 27 évnél idősebbek választották előszeretettel. Az idei legidősebb jelentkező 71 évesen jogász szakon kezdené meg tanulmányait. 70 éves továbbá az a két jelentkező, akik fizika, illetve villamosmérnöki szakokon kívánnak továbbtanulni.
A jelentkezők többsége, csaknem hatvanezren három szakot jelöltek meg jelentkezési lapjukon, vannak azonban olyan jelentkezők is, akik 37, 40 vagy 50 helyre nyújtották be egyszerre a felvételi kérelmüket. Külföldről 3400-an mérettetik meg magukat a magyar felsőoktatási felvételi rendszerben. A legtöbben az olyan szomszédos országokból pályáznak Magyarországon, mint Szlovákia, Románia, Ausztria, Ukrajna, Horvátország. Többen felvételiznek azonban itthon Nyugat-Európából, Kanadából, az Egyesült Államokból, akik mellet akadnak mongol, lengyel, afgán, vietnámi, szerb, orosz és kínai jelentkezők is.
A legnépszerűbb szakokról és bejutási esélyekről további részleteket itt olvashatsz.
Az előzetes adatok alapján a felvételizők harmada valamilyen nyelvvizsgával bír, csaknem négyezren pedig a hátrányos helyzetük miatt jogosultak többletpontokra.
edupress/eduline