Munka vagy hivatás? Így gazdálkodj a tehetségeddel! Egyéb
Eduline

Munka vagy hivatás? Így gazdálkodj a tehetségeddel!

Sokan tanácstalanok, mikor dönteni kell, milyen irányba induljanak az életben. Pedig számos olyan szakma van, ami nagy lehetőségeket kínál.

Napjainkban rengetegen kacsintgatnak a kommunikáció, a közgazdaságtan, vagy a jogi pálya felé. De mivel sok az érdeklődő, ezek a szakmák igen telítettek, ráadásul sokan tanulmányai közben ráébrednek, hogy nem feltétlenül szeretnének egy irodában, számítógép előtt dolgozni napi 8 órában.

Amikor arról van szó, hogy egy jó szakmával az ember sikeres lehet, akkor, bár ez igaz, sokan arra jutnak, hogy nem szeretnének asztalosok, vagy burkolók lenni. Ám a „szakma” nem csak ennyit jelent. Rengeteg olyan foglalkozás van hazánkban, amely egyszerre izgalmas, változatos és ráadásul biztos megélhetést is nyújt.

Nem meglepő módon a legtöbb ilyen a mezőgazdasághoz kapcsolódik. Magyarország a történelmi korokba visszanyúlóan agrárországnak tekinthető, a földműveléshez köthető kultúránk és tudásunk sikeres gazdaságot eredményezett és eredményez ma is. De nem szabad abba a tévedésbe esnünk, hogy aki agrárszakmát választ, az csak arat, vet és állatot gondoz. Az agrárpálya ennél sokkal szerteágazóbb.

Természetesen gazdálkodóként is megalapozhatjuk a jövőnket: egy szakképzett gazda a maga uraként, saját elképzeléseivel és szaktudásával irányíthatja gazdaságát és saját magának termelheti meg a bevételét. De szintén az agrárszakképzéshez tartozik a sommelier – éttermi borszakértő -, a lovász, a virágdekoratőr, a szőlész-borász, vagy az édesipari termékgyártó szakma is.

A mezőgazdaság számos lehetőséget teremt arra, hogy kamatoztassuk kreativitásunkat, stratégiai érzékünket, vagy állat- és növényszeretetünket. Az agrárszakképzéshez kapcsolódó szakmák a szellemi szabadság mellett bizonyos nagyobb fokú fizikai szabadságot is adnak: hiszen sem egy borász, sem pedig akár egy környezetvédelmi technikus nem végezheti íróasztal mögül a munkáját, hanem munkaköri kötelessége a napsütéses kék ég alatt tartózkodni. Ráadásul azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ezeknek a szakmáknak a jó része lehetőséget ad saját vállalkozás megalapításához, így tulajdonképpen a saját magunk főnökeivé válhatunk és sikerünk csak rajtunk múlik.

Szerencsére hazánkban rengeteg lehetőség van a különböző agrár-szakmák megismerésére és elsajátítására. Jelenleg szerte Magyarországon a Földművelésügyi Minisztérium fenntartásában 64 agrárszakképző iskola működik. Ezeket az iskolákat, és az összes elérhető agrárszakképzést és részletes leírásaikat a  www.agrarszakkepzesek.hu oldalon találjátok meg. 2015 őszétől korhatártól függetlenül ingyenessé tették a második szakma megszerzését is.

A következő tanévtől 10-ről, 20-ra emelkedik az úgynevezett hiány-szakképesítések száma, vagyis a mostani továbbtanulni szándékozók dupla annyi lehetőség közül választhatnak. Ha valaki ilyen szakmát tanul, akkor a tanulmányi eredményeitől függően havonta 10-30 ezer forint ösztöndíjban részesülhet.

Válasszátok ki a Nektek szimpatikus képzést és valósítsátok meg önmagatokat.

Egyre trendibb dolog a vidéki élet, a kertészkedés, az állatok gondozása, a kézműves élelmiszerek előállítása, ne feledjétek, a jelszó: Önállóság, biztos megélhetés, fenntartható életmód. Ezt nyújtják az Agrár-szakképző Iskolák.

 

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.