Aki egyetemre jár vagy járt, pontosan ismeri ezeket a tanártípusokat. Hiszen ki ne találkozott volna a klasszikus non-stop előadóval vagy a lelkes tanársegéddel? Lássuk, a ti szakotokon is előfordulnak-e ezek az arcok.
Mit csinál az, aki befejezte a középiskolát de semmi kedve rögtön belevetni magát az egyetemi/főiskolai életbe? Kivesz egy év szabit és utazgat a világban. Aki nem érti miről van szó, az valószínűleg nem egy felső-középosztálybeli angol család sarja, de nem kell kétségbeesni, nálunk is kezd elterjedni valami hasonló.
Lassan, de biztosan fogynak a felsőoktatási intézményekben oktató és megfelelő végzettségű tanárok – nagyjából ez szűrhető le az elmúlt években tapasztalt tendenciákból. Vannak persze ennél borúlátóbb jóslatok is – a múlt szerdán a Magyar Nemzet című napilap egy Bod Péter Ákos és Árva László közgazdászok által jegyzett tanulmányra hivatkozva egyenesen felsőoktatási katasztrófa rémképét vetítette előre, egyebek között amiatt, mert a hallgatói létszám várható csökkenése az intézményeknél tömeges elbocsátásokhoz vezethet.
A korábbi díjszabáshoz képest ismét körülbelül 5-6 ezer forinttal drágultak, így egy-kétszáz forint híján elérik, vagy már meg is haladták a 60 ezer forintot a középszintű, azaz B2-es komplex nyelvvizsgák árai a magyarországi nyelvvizsgaközpontok többségénél.