Kihirdették a természet rejtett titkairól szóló fotópályázat nyerteseit – képválogatás Campus life
Rodler Lili

Kihirdették a természet rejtett titkairól szóló fotópályázat nyerteseit – képválogatás

A díjazottak között egy magyar fotós is szerepel.

Több mint 11 ezer fotó közül, amit 61 országból küldtek be, 11 nyerte el a zsűri kivételes figyelmét. Az Év Makrofotósa versenyt magát egyébként 2018 óta rendezik meg, és évről-évre izgalmasabbnál-izgalmasabb mikor és makro képeket neveznek be, írta meg a CNN.

A fotózásban használt "micro" kifejezés az apró tárgyak fényképezésére utal, amelyek nagyítást igényelnek, míg a "macro" a nagyobb tárgyak közeli felvételeinek készítését jelenti.

„Azok a fotósok, akik részt vesznek az Év Makrófotósa versenyen, pontosan tudják, milyen érzés a csodát átélni” – mondta Tracy Calder, a verseny egyik társalapítója és a 25 tagú zsűri egyike a CNN-nek.

„Tiszavirágok tánca életük utolsó óráiban, denevérek, amint télen repülő lepkékre vadásznak, vagy leveles tengeri sárkányhalak, amint az óceán fenekét pásztázzák. Ezek az emberek titkok tudói, és szerencsénkre szívesen megosztják ezeket velünk.” – tette hozzá Calder.

Az idei év abszolút nyertese és a rovar kategória díjasa az orosz származású Svetlana Ivanenko lett, a Titánok harca című képével, ahol lencsevégre kapta ahogy két hím szarvasbogár harcol egy nőstényért. A fotós 700 kilométert utazott Oroszország mélyére, Voronyezs régiójában található tölgyerdőkbe, hogy különleges képeket készíthessen az állatokról a párzási időszakban.

 

Titánok harca

A fiatal fotósok kategóriában a 14 éves spanyol Andrés Luis Dominguez Blanco vitte el a fődíjat. A nyertes kép egy gyurgyalag látható, ahogy éppen repülés közben elkap egy méhet, ami az ebédjeként szolgált. A kép elkészítéséhez a fiatal fotós több hétvégét töltött kint azokon a dél-spanyolországi területeken, ahol többször is észlelték a gyurgyalagokat.

 

Gyurgyalag uzsonnázik

Magyar sikernek is örülhetünk, mivel különdíjat kapott Kocsis Ferenc a lepkék és szitakötők kategóriában. Kocsis a képhez stroboszkópikus vakut használt, amivel lencsevégre kapott egy lepkét a magyar erdők mélyén alkonyatkor. A lepke öt különböző pozícióban látható a fotón.

 

Kiválogattuk a nyertes fotók közül azokat, amelyek a legizgalmasabbak, a többit a CNN oldalán lehet megtekinteni:

 

Megpihent szitakötő

 

A doktrohalból vacsora lesz

 

Szállnak a pöffetegek spórái