A kormányzat hetek óta tudhatta, hogy gond van Szegeden, mégis csak az utolsó pillanatban léptek, így már nem kell Budapestre, Pécsre vagy Debrecenbe utaztatni a műtétre váró gyerekeket.
Hétfőn az Eduline is beszámolt arról, hogy gyakorlatilag hét hétig nem volt gyermeksebészeti, illetve traumatológiai ellátás a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) a gyermeksebészeti műtő alkalmatlansága miatt.
Emiatt szinte valamennyi műtétre vagy egyéb sebészeti beavatkozásra szoruló gyereket a pécsi vagy a debreceni egyetemi centrumokba, illetve a fővárosba utaztattak. Volt, akit menővel vittek, de előfordult, hogy a szülő saját gépkocsival vágott neki a 175 vagy 225 kilométeres útnak.
A Népszava értesülései szerint a problémáról hetek óta tudott a kormányzat. A Magyar Orvosi Kamara április közepén értesült a helyzetről, és rögtön lépett:
A kamara Csongrád-Csanád Megyei Területi Szervezete azonnal megkereste a SZTE-t a betegbiztonsággal és kollégáink munkakörülményeivel kapcsolatos kérdésekkel. Választ nem kaptak. Ezt követően a MOK országos központja kereste meg az egyetemet. Választ nem kaptunk. Végül Takács Péter egészségügyi államtitkárhoz fordultunk 2024. május 6-án, de választ újfent nem kaptunk, és a kialakult helyzet sem változott.
- olvasható a MOK MTI OS-hez eljuttatott közleményében, amiből kiderült is, hogy mivel az eredetileg kijelölt egy héttel ellentétben már egy hónapja szünetelt a gyerekek ellátása a régióban, ezért a MOK személyes egyeztetésen jelezte Pintér Sándor belügyminiszternek a problémát, aki rögtön intézkedett.
A MOK ugyanakkor megjegyezte, hogy ők továbbra is minden tőle telhetőt megtesznek egy hibáiból tanuló, adaptív, modern egészségügy kialakításáért, ahol a hibákat nem eltussolják, hanem felderítik és kijavítják, nem megbüntethető felelősöket - főleg nem "szivárogtatókat" - keresnek, hanem megoldásokat.
A Népszava úgy tudja, hogy hétfőn kancellári döntést tartottak, amelynek értelmében a gyereksebészet számára egy másik épületben lévő műtőt adtak használatba. Az osztály marad a gyermekklinikán, de a műtétre szoruló kis betegeket átszállítják az új helyszínre, majd a műtét után visszaviszik őket az osztályra. Az átmeneti terv addig marad érvényben, amíg a helyzet véglegesen meg nem oldódik.