Hiába vásárolná meg a kormány a jövő generációját, nem az anyagiak miatt nem akarnak gyereket vállalni a huszonévesek Campus life
Székács Linda

Hiába vásárolná meg a kormány a jövő generációját, nem az anyagiak miatt nem akarnak gyereket vállalni a huszonévesek

Anyagi problémák, klímaváltozás, mentális problémák, vagy egyszerűen csak azért, "mert nem." Egyre több fiatal nő dönt úgy, hogy nem szeretne gyereket vállalni sem most, sem pedig a jövőben, pedig az elengedett diákhiteltől kezdve a CSOK-on át a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy ez ne így legyen.

"Nem szeretnék gyereket vállalni. Nem azért, mert nem vágyok arra, hogy családom legyen, hanem mert a párommal még magunkat is nehezen tudjuk eltartani, és egyébként sem szeretném végignézni, hogy a gyerekeimnek egy haldokló világban kelljen felnőnie" - fogalmazta meg a gyermekvállalással kapcsolatos gondolatait a budapesten élő 28 éves, friss házas Boglárka.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a 2023-as évben 85 200 gyerek született Magyarországon. Az adatok alapján korábban egyetlen olyan év sem volt, amikor ennyire kevés született, mint most. Az eddigi negatív rekordot a 2011-es 88 049 születés tartotta, a 2023-as számok azonban még ennél is körülbelül háromezerrel alacsonyabbak.

Pedig a kormány látványosan igyekszik gyermekvállalásra buzdítani a fiatalokat, akik a 2024-től a CSOK Plusz keretein belül gyerekszámtól függően akár 15, 30 vagy 50 millió forint hitelt is felvehetnek, aminek törlesztőrészletéből ráadásul a második és harmadik gyerek után a feltételek szerint 10-10 millió forintot elengednének. Nem beszélve a falusi CSOK-ról, a babaváró hitelről, az elengedhető diákhitelről, a különböző pénzügyi "támogatások" mellett pedig a csapból is ömlő gyermekvállalást népszerűsítő propagandáról és arról az egészen bizarr esetről, amikor Novák Katalin köztársasági elnök mormon amerikai egyetemistáknak tartott előadást a gyermekvállalásról és annak fontosságáról, az Európai országok csökkenő népességi mutatóit pedig "demográfiai jégkorszakként" jellemezte.

A pénzügyi problémákra bár látszólag van megoldás, a legtöbb fiatal pár számára mégsem vonzó lehetőség 30 vagy 50 millió forintos hitellel a nyakukban elkezdeni a közös életüket huszonévesen, vagy a harmincas éveik elején még akkor sem, ha annak látszólag kedvező feltételei vannak, nem beszélve arról, hogy a második és harmadik gyerek után még engednének is belőle.

"Akkor mi van, ha egy gyerek után úgy döntök, hogy mégsem szeretnék többet? Vagy ha valamilyen komplikáció, egészségügyi probléma miatt kiderül, hogy akkor sem tudnék több gyereket vállalni, ha akarnék? Akkor a nyakamon maradok 50 millió forintnyi hitellel, és 100 év múlva még az ükunokáim is azt nyögnék "

- osztotta meg az aggodalmait a 26 éves Kitti.

Az Eduline által megkérdezett fiatal nők között vannak olyanok is, akik egyenesen sértőnek találják, hogy a kormány

"pénzzel akarja bevásárolni a jövő nemzedékét a méhükbe"

hozzátéve, hogy a belengetett hiteleket és családtámogatásokat tapasztalataik szerint nem olyan fiatal párok veszik fel, akik tudatosan építik a jövőjüket és biztos munkahelyek mellett vállalnak hitelt, hogy így bővítsék a lehetőségeiket. Sokkal inkább úgy látják, hogy a rászoruló családok vállalnak a már meglévő gyerekeik mellé esetleg még többet, cserébe például a babaváró hitel "ingyen" 10 millió forintjáért, abba nem gondolva bele, hogy egy gyerek felnevelése és iskoláztatása jóval többe kerül, mint 10 millió forint.

Mindezek mellett ugyanakkor az esetleges gyermekvállalás előtt álló fiatal generációnak több, anyagiaktól független érve is van arra, miért nem akarnak gyereket vállalni sem most, sem  pedig a jövőben. Az egyik ilyen például a klímaváltozás.

A globális felmelegedés árnyékában

Január 25-én Spanyolország több pontján is 27-28, de volt, ahol közel 31 fokot mértek, és Franciaországban is 25 fok környékén alakult a hőmérséklet. Ez lehet a legmagasabb januári hőmérséklet, amit a mérések kezdete óta valaha tapasztaltak Európában. A jelenség azért is bizarr, mert ugyanitt alig néhány héttel korábban még hó és jég borította az utakat, pedig az Ibériai-félszigeten és környékén kevésbé jellemző ez az időjárás, mint Közép- vagy Észak-Európában.

A szélsőséges időjárás azonban már nem újdonság, sőt, egyre gyakoribbá válnak az ehhez hasonló időjárási jelenségek, amik 2023-ban már a mindennapi életünkre is hatással voltak. A Generali 2023-as őszi kutatása szerint például a november végi havazás, az árvízek, felhőszakadások és viharok miatt jelentősen megnőttek a kárbejelentések, nem beszélve az extrém szeles napokról, és az extrém időjárás emberi szerveztre gyakorolt mentális- és fizikai hatásairól.

A Woodland Trust egy 2023-as kutatása szerint a Nagy-Britanniában élő 16-24 évesek mintegy harmada aggódik a klímaváltozás miatt. Ez súlyosabb esetekben fizikai tünetekhez vezethet: álmatlansághoz, légszomjhoz, izzadáshoz, szédüléshez és akár pánikrohamokhoz is. A jelenséget sokszor hasonlítják a hidegháború idején az atomháború miatti irracionális félelemhez, amit ráadásul a kubai rakétaválság idején még szított is az amerikai kormány azzal, hogy 32 oldalas füzetet osztogattak az állampolgároknak arról, hogyan építsenek bunkert és óvóhelyeket.

A klímaváltozás hatásaira azonban nem nagyon van forgatókönyv, a hangsúly jelenleg talán annak megfékezésén van, pedig a hatásait már most is érezzük a mindennapi életükben, ez pedig befolyásolja a fiatalokat a döntéseikben, többek között például a gyermekvállalást illetően is.

"Szinte minden napra jutnak olyan hírek, amik természeti csapásokról számolnak be, ha pedig nem arról, akkor háborúkról. Én nem szeretnék egy ilyen világban gyereket nevelni" - mondta Boglárka.

Az általunk megkérdezett fiatal nők között voltak olyanok is, akik azt mondták, nem csupán a globális felmelegedés és az anyagiak miatt aggódnak, de a saját mentális állapotuk miatt sem szeretnének gyereket vállalni. Például azért, mert olyan családban nőttek fel, ahol bántalmazták vagy elhanyagolták őket, ezt a mintát pedig "még véletlenül sem szeretnék tovább vinni", mások úgy vélik, "túl önzők" a gyermekneveléshez. Szeretnek utazni, szeretnének karriert építeni és magukra fókuszálni ahelyett, hogy "feláldozzák magukat" és a szabadságukat azért, hogy fiatalon anyák lehessenek.

"Még én sem éltem igazán, mert korábban nem volt pénzem azokra, amiket most a fizetésemből megteremthetek.

Egyelőre nem szeretnék magam helyett pelenkára költeni"

- jelentette ki a 25 éves Lili.

Abban viszont mindannyian egyetértenek: hiába élünk a 21. században, a világ egyelőre nagyon nehezen fogadja el, ha egy nő kijelenti, hogy nem szeretne gyereket.

"Még mindig az az általános felfogás, hogy egy ember csak akkor lehet boldog, ha családot alapít. Szerintem viszont ez nem így van, és éppen az az önzőség, hogy a boldogságunkat a gyerekeinktől tesszük függővé" - tette hozzá Kitti.

A fiatal nő azt is elmondta: a családja - főleg a nagyszülei - rendszeresen nyomasztják a gyermekvállalás fontosságával, számukra ugyanis szokatlan, hogy 26 évesen még nem házas, nincs saját háza, és gyereknevelés helyett a barátaival lakik egy budapesti albérletben. Szerinte az, hogy két diplomája van és egy jól fizető munkahelye "labdába se rúghat" amellett, hogy a testvére három gyereket nevel, így egyértelműen ő a család feketebáránya, kiváltképp azért, mert egyáltalán nem is szeretne gyereket. Az ügy érdekében pedig akár olyan lépéseket is tenne, amik visszafordíthatatlanul megakadályoznák a teherbe esését.

Művi meddővé tétel

A Magyarországon jelenleg érvényben lévő törvények szerint a férfiak és a nők is egyaránt csak akkor dönthetnek a végleges fogamzásgátlás - sterilizáció - mellett, ha már elmúltak 40 évesek, vagy legalább három vér szerinti gyerekük született. A nők esetében ráadásul a műtétig még ebben az esetben is hosszas procedúra vezet. Írásos kérelmet kell beadni, ezt követően fél év múlva nőgyógyászati vizsgálaton részt venni, de szükséges lehet akár a pszichiátriai vizsgálat is, a műtétre pedig újabb fél év múlva kerülhet sor, így a legjobb esetben is a kérelem beadásától számított egy éven belül történhet meg a beavatkozás. Feltéve persze, ha azt jóváhagyják.

A hosszas folyamatot és a szigorú feltételeket legfőképp az indokolja, hogy a műtét nagyon nehezen fordítható vissza, és akkor sem garantált, hogy a petevezetékek helyreállnak annyira, hogy a műtéten átesett nők teherbe tudjanak esni, és a magzat egészségesen meg is szülessen.

Arról viszont bármennyire is igyekeztünk, nem találtunk adatot, hogy évente hányan kérelmezik a műtétet, és közülük is hányan vannak azok, akik át is esnek rajta. Az Eduline-nak nyilatkozó fiatal nők viszont kivétel nélkül mindannyian azt mondták: fontolóra vennék akár azt is, hogy ha véglegesen úgy döntenek, hogy nem vállalnak gyereket, akár külföldre is utaznának annak érdekében, hogy ne kelljen 40 éves korukig várniuk, és még akkor is foggal-körömmel küzdeniük azért, hogy az állam "ne szóljon bele abba, vállalnak-e gyereket, vagy sem."