Minden tanévkezdés előtt a nyár végi programok közé tartoznak a tanszerek beszerzésére szánt körutak, amik, mint mind tudjuk, sosem egyszerűek. A kínálat szinte végtelen, ahogy az árak is, de az sem mindegy, hogy az iskolába készülő nebuló éppen milyen színű és mintájú tanszereket szeretne magának. Az biztos, hogy fel van adva a lecke a szülők számára.
Az egyik legnehezebb nehézséget mindig az iskolatáska kiválasztása okozza. Mivel általában táskát nem csak egy évre vásárol az ember, így az ár mellett több szempontot is érdemes a kiválasztáskor figyelembe venni.
Gyakran láthatunk az utcán olyan iskolásokat, akiknek már csak ránézésre is nehezebb és nagyobb a táskájuk, mint ők maguk. Az első években rengeteg tankönyvet kell nap mint nap hazacipelni az iskolából, ami erősen megterhelő. Éppen ezért az általános iskola alsó tagozatában különösen fontos a megfelelő táska kiválasztása, hiszen ebben a korban még sokat fejlődnek a gyerekek és a nem megfelelő táska használata a későbbiekben egyészségügyi problémákat tud okozni.
A legfontosabb szempontok, amiket a vásárlás során figyelembe kell venni:
Méret
Fontos, hogy megfelelő méretű táskát válasszunk, amibe beleférnek a könyvek, füzetek, de az uzsonnás doboznak és egy kulacsnak is maradjon benne hely. Viszont az sem jó, ha túl nagy az adott táska. Célszerű mindig olyat választani, ami nem szélesebb a gyerek vállánál és nem lóg túl a derekán.
Súly
Érdemes a táska alapsúlyát is figyelembe venni. Ha már önmagában a táska is túl nehéz, akkor csak még rosszabb lesz, ha tele van pakolva tanszerekkel. Az alapsúlya tehát egy elsős táskájának ne legyen sokkal több, mint 1 kg, de az 1.2 kg még éppen ideális. Ennek tömege kicsivel növekedhet, ahogy a gyerek idősödik és több terhelést lesz képes elbírni, de a későbbiekben sem érdemes sokkal nehezebb táskát választani.
Kialakítás
Első és második osztályban kifejezetten jó, ha olyan táskát kap a tanuló, aminek van tartása, hogy ne csússzon el a hátán, és a könyveket is a helyén tartsa. Ugyanakkor az sem túl jó, ha túlságosan merev, mivel az a hátnak kényelmetlen lehet. Fontos ugyanakkor a vállpántokat is megvizsgálni: azok a táskák jók, amiknek a pántja állítható, hogy tökéletesen passzoljon viselője magasságához, de a táska hátának párnázottsága is előnyös, ez ugyanis sokkal kényelmesebbé teszi annak viselését.
A táskán túl
Ha már megtaláltuk a tökéletes típust, akkor is van még pár tényező, amire érdemes odafigyelni. Ilyen például a megfelelő viselés, hogy a gyerek ne hordja fél vállon, vagy viselése közben ne legyen görnyedt a testtartása. Ha ilyet tapasztalunk mindenképp beszéljünk vele és tanítsuk meg neki a helyes viselést és figyelmeztessük, ha időnként erről megfeledkezne. A viselése mellett azt is érdemes megtanítani a kicsiknek, hogy rendezetten tudjon bepakolni a táskába. Az egyenletes súlyelosztás érdekében hátulra kerüljenek a nagyobb és nehezebb könyvek, és onnan előre haladva csökkenő sorrendben pakolják be a többi eszközt.
Nem utolsósorban pedig vegyük figyelembe a gyerek igényét is, hogy milyen színű és mintájú táskát szeretne, hiszen ő fogja minden nap hordani és nagyobb eséllyel fog rá jobban vigyázni, ha tetszik is neki.