Magyar fizikust választott tagjának a National Academy of Sciences Campus life
Székács Linda

Magyar fizikust választott tagjának a National Academy of Sciences

Az Egyesült Államok legnagyobb tekintélyű tudományos társasága májusban 120 új tagot választott. Köztük van Szalay Sándor Széchenyi-díjas magyar fizikus, az MTA levelező tagja is.

Magyar akadémikust választott tagjának a National Academy of Sciences - tudatta lapunkkal a Magyar Tudományos Akadémia.

A korábban az ELTE Atomfizikai Tanszékén tanító, az asztrofizika területén elért sikerei miatt Széchenyi-díjat nyert fizikus, Szalay Sándor 1996 óta tevékenykedik az Amerikai Egyesült Államokban, aminek a legnagyobb tekintélyű tudományos társasága, az 1863 óta létező, tudományos és mérnöki kutatásokkal foglalkozó National Academy of Science májusban a tagjává választotta.

Szalay Sándor a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem (JHU) Bloomberg Distinguished professzora, aki egyidejűleg tanára az egyetem Fizika és Csillagászati Tanszékének, illetve Számítógép-tudományi Tanszékének. A JHU 2008-ban az ő kezdeményezésére hozta létre az Adatintenzív Mérnöki és Természettudományi Intézetét (Institute of Data Intensive Engineering and Science, IDIES), amelynek jelenleg is igazgatója

- írják a közleményben, hozzátéve azt is, hogy az Amerikában élő fizikus továbbra is ápolja a kapcsolatot a hazai munkatársaival és diákjaival, az általa elindított kutatásokkal pedig a hazai kollégái továbbra is foglalkoznak.

Az 1863-ban alapított tudományos társaságnak így ő a harmadik magyar tagja Kondorosi Éva és Lovász László mellett.