A több szabadidő több tévézéssel párosulhat – Érdemes szabályozni a szünet alatt? Campus life
Tornyos Kata

A több szabadidő több tévézéssel párosulhat – Érdemes szabályozni a szünet alatt?

A nyári szünetben a több szabadidő azzal is járhat, hogy a gyerekek több időt töltenek a televízió előtt. Mikor nézzenek tévét a szünetben? Szükséges egyáltalán szabályozni a képernyőidőt?

Egy országos kutatás szerint a magyarok körében a tévézés még mindig a legnépszerűbb szabadidős elfoglaltság – szinte minden hazai háztartásban néznek televíziót. Így nem csoda, ha a nyári szünetben a gyerekek is hajlamosabbak több időt tölteni a képernyő előtt, de az online tartalomfogyasztáshoz hasonlóan szülőként a tévézést is érdemes tudatosan kezelni, és életkortól függően felügyelni, közösen megbeszélni az erre vonatkozó szabályokat – olvasható a Yettel közleményében.

Már nem csak a televízió népszerű

A BellResearch felmérése alapján leginkább a 19 év alattiakra jellemző, hogy az interneten néznek TV-műsorokat élőben vagy felvételről. Ez azzal is jár, hogy szülőként kevésbé van rálátásunk arra, hogy a gyerek mennyi időt tölt képernyőnézéssel, ezért is érdemes foglalkozni a tudatos tartalomfogyasztással.

Érdemes azt az ökölszabályt betartani, hogy minden képernyő előtt eltöltött órára jusson legalább ugyanannyi, vagy ideális esetben kétszer annyi idő, amit más tevékenységgel töltenek, például olvasással, társasjátékkal, vagy kint a szabadban aktívan, mozgással. Ez nem csak a gyerekek fizikai jólléte szempontjából hasznos, hanem a digitális eszközök használatának határait is segít tudatosítani – Koren Balázs, a ProSuli, a Yettel digitális oktatási programjának szakértője szerint.

Hozzátette, hogy nem csak azt érdemes a gyerekekkel megbeszélni, hogy mennyi időt tölthetnek tévézéssel, de azt is, hogy mikor. Ma már nagy előny, hogy nem feltétlenül kell az élő tévéműsorhoz alkalmazkodni.

Azt is lehet szabályozni, hogy egyszerre csak egy készüléket használjanak a gyerekek, de mindenkinek érdemes odafigyelnie arra, hogy filmnézés közben ne nyomkodja a telefonját. Ha biztos megoldást szeretnének találni a szülők, akkor pedig gyerekzárat is alkalmazhatnak.