Orvosok arra figyelmeztetnek, hogy egyre több afgán lány szenved mentális betegségekben.
Bár a tálibok a tavaly augusztusi hatalomátvételkor azt ígérték, hogy a hetedik osztályos vagy idősebb lányok csupán addig maradnak oktatás nélkül, amíg megfelelő, az iszlám szabályinak is megfelelő környezetet hoznak létre. Valójában már több mint fél éve nem járhatnak iskolába – írja a Guardian.
Mohammed Mohibullah kabuli gyógyszerész elmondása szerint az antidepresszánsok és altatók forgalma az utóbbi időben csökkent ugyan, de a megnőtt a női vásárlók aránya. Orvosok arra is figyelmeztetnek, növekszik a depressziós tizenévesek aránya.
„Azok az afgán lányok, akik hónapok óta otthon vannak, most még bizonytalanabb jövővel néznek szembe, mint korábban. Ez a kilátástalanság sokakban stresszt, reménytelenséget kelt, ami megnövelte a depressziósok számát is. Többen úgy érzik, mintha elvesztették volna az irányítást az álmaik, a céljaik, az életük fölött”
– magyarázza Rohullah Rezvani pszichológus, hozzátéve: az afgán társadalom megbélyegzi a mentális betegségekkel küzdőket, ezért a legtöbben félnek szakmai segítséget kérni, és gyakran éveken át szenvednek.
A tálibok azt mondják, a lányok idővel visszatérhetnek az iskolába, egy minszterhelyettes úgy fogalmazott, hogy tálibok nem „oktatásellenesek” - annak ellenére, hogy a lányiskolák Kabul-szerte több mint fél éve zárva tartanak.
Tanárok és aktivisták „ad hoc” iskolákat nyitottak, hasonlókat az 1996 és 2001 közötti tálib uralom alatt indított titkos iskolákhoz, az órákat általában lakásokban tartják. A szervezők abban bíznak, hogy az oktatás segíthet, hogy a lányok kevésbé érezzék magukat egyedül.