Koraközépkori kincsekre bukkantak a Cambridge-i Egyetem lebontott épületei alatt Campus life
Eduline/MTI

Koraközépkori kincsekre bukkantak a Cambridge-i Egyetem lebontott épületei alatt

Voltak ott gyöngy nyakláncok, kardok és edények is. A régészek "az évszázad felfedezésének" tartják a leleteket.

A King's College régészei által feltárt temetőben több mint 60 sírt találtak, amikor lebontották az egyetem 1930-as években épült diákszállásait, hogy új modern campust építsenek. A sírokban mintegy 200 tárgyat: bronzbrosst, gyöngy nyakláncot, kardokat, edényeket, üvegpalackokat találtak. Legtöbbjük a korai angolszáz korból (400-650) maradt fenn, de akadnak köztük vaskori szerkezetekre és római kori földmunkákra utaló bizonyítékok is. A régészek szerint

ez a koraközépkori temető az angolszáz régészet egyik legizgalmasabb felfedezése a 19. század óta.

Az egyik eseten dolgozó történész elmondása szerint a feltáráson dolgozók meglepődtek azon, hogy ilyen sok temetőt találtak közel a római kori Cambridge maradványaihoz. A korabeli történelmi feljegyzések szerint ugyanis sok római kori városhoz hasonlóan Cambridge is elnéptelenedett az 5. században (amikor a rómaiak visszavonták katonai egységeiket Anglia területéről).

A régészek szerint az emberi maradványok is nagyon jó állapotban vannak. Ez azért jelentős, mert így képesek lesznek modern technikákkal meghatározni az elhunytak étrendjét és DNS-ét is, amiből a családi kapcsolatokat és vándorlásaikat tudják majd vizsgálni.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!