Friss felmérés: ez a három legjobban fizető bölcsészdiploma Pályakezdés
Székács Linda

Friss felmérés: ez a három legjobban fizető bölcsészdiploma

Közzétette a legfrissebb adatait a diplomás pályakövetési rendszer. Utánajártunk, melyek a legjobban fizető bölcsészképzések a Diplomán túl 2022-es adatai alapján.

"Büfészak" és "értéktelen" - gyakran érik ilyen és ezekhez hasonló kritikák a bölcsészképzéseket, és mellette azokat az egyetemi hallgatókat vagy középiskolásokat is, akik valamilyen bölcsész területen tanulnak, vagy arra felvételiznének. Bár valóban vannak olyan szakterületek, amik sokkal jobban fizetnek, mint a bölcsészdiplomát igénylő munkák, a nyelvészet, a kultúra és a történelem iránti érdeklődés és azok tanulása nagyon is hasznos képességeket ad a munkaerőpiacon, legfőképp, ha írásbeli kommunikációról van szó.

A diplomás pályakövetés legfrissebb adatait, a 2019-2020-ban végzett bölcsészhallgatók diploma utáni elhelyezkedéseit vizsgálva azt látjuk, hogy a három legjobban fizető bölcsészképzés jelenleg a

  • keleti nyelvek és kultúrák 389 898 forintos bruttó átlagjövedelemmel,
  • az újlatin nyelvek és kultúrák 368 893 forintos bruttó átlagjövedelemmel, valamint
  • a pszichológia 364 259 forintos bruttó átlagjövedelemmel.

A friss adatok szerint azok a pályakezdők, akik keleti nyelvek és kultúrák alapszakon szereznek diplomát átlagosan körülbelül 3 hónap alatt találnak munkát, 69,09 százalékuk pedig dipomás munkát végez, ami jellezően valamilyen magasan képzett ügyintézői pozíció, nyelvész, fordító vagy tolmács, illetve általános irodai adminisztrátori terület. 43,59 százalékuk későbbi tanulmányokat folytat, mesterképzésre megy, vagy elkezd egy új alapszakot.

A második legjobban fizető területen, az újlatin nyelvek és kultúrák szakirányon végzett hallgatók már jóval hamarabb, mindössze 1,25 hónap alatt találnak munkát, dipomás munkavégzést pedig 60 százalékuk folytat. A legtöbben ők is magasan képzett ügyintézői pozícióban helyezkednek el, egyéb ügyintézőként, vagy általános irodai adminisztrátorként. 57, 98 százalékuk folytat későbbi tanulmányokat, 47, 06 százalékuk mesterképzésre megy.

A harmadik legjobb bruttó jövedelemmel rendelkező, pszichológia alapszakon végző diplomások 88,10 százaléka a BA diplomája megszerzését követően szinte azonnal mesterképzésen folytatja a tanulmányait. Akik viszont nem, vagy az egyetem mellett munkát is vállalnak, valamilyen személyzeti vagy pályaválasztási szakértőként helyezkednek el, vagy szintén magasan képzett ügyintézői pozícióban. Az adatok szerint egyébként a mesterképzés elvégzése körülbelül 24 ezer forinttal jelent magasabb bruttójövedelmet számukra, ebben az esetben viszont a végzettek több mint 56 százaléka már pszichológusként helyezkedik el, magánrendelés esetén pedig maguk döntik el, hogy milyen tarifákkal fogadnak klienseket, a fizetésük tehát az itt megjelenített összegtől eltérő lehet.