A diplomások érzik a legbiztosabbnak a munkahelyüket Pályakezdés
MTI

A diplomások érzik a legbiztosabbnak a munkahelyüket

Az idei első negyedévben 2 ponttal csökkent a munkavállalói bizalmi index a hazai dolgozók körében a tavalyi év hasonló időszakához képest, az előző negyedévhez mérve változatlanul 68 pont volt a mutató - derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián legfrissebb márciusi munkaerőpiaci kutatásából.

A biztosító keddi közleménye szerint a most tapasztalt megtorpanás ellenére hosszabb távon emelkedő tendenciáról lehet beszélni. A negyedéves jelentésből kiderül, hogy a megkérdezettek körében 91 pontot mértek azzal kapcsolatban, mennyire bíznak jelenlegi munkahelyük fennmaradásában. Az előző két évben ez az érték 90, illetve 91 pont volt. A tavalyi első negyedévhez hasonlóan idén is 89 pontot mértek azzal kapcsolatban, hogy a munkavállalók mennyire érzik biztosnak jelenlegi pozíciójukat.

Az újbóli elhelyezkedés esélyével kapcsolatban emelkedő a tendencia, a tavalyi 48 és a tavalyelőtti 47 után idén 52-re ugrott ez a részmutató. A karrierre vonatkozó jövőképpel kapcsolatban a férfiak 78, a nők 73 százaléka érzi úgy, hogy több mint öt évig megmarad az állása, illetve a férfiak 75, a nők 70 százaléka látja biztosnak pozícióját a jelenlegi munkahelyén. A férfiak 39, a nők 33 százaléka válaszolta azt, hogy állásvesztés esetén könnyen vagy nagyon könnyen találna magának új munkát.

Friss kutatás: a munkahely nem helyettesíti az egyetemi tanulást

Egy kutatás szerint jelentős a lemorzsolódás az egyetemi alapképzéseken: a hallgatók 40 százaléka megszakítja tanulmányait - az okok egyelőre nem tisztázottak, de annyi biztos, hogy sok cég kifejezetten hajt az egyetemista munkaerőre.

A bizalmi index korcsoportok szerinti bontásánál az látható az adatokból, hogy a 30 és 60 év közötti korosztály optimistább a többi csoporthoz képest, mivel 69-70 pontot ért el, szemben a 18-29 évesek 65, illetve a 60 felettiek 59 pontos indexével. Ez az eredmény a korábbi évekhez képest nem jelent számottevő változást.

Az iparban-építőiparban és a kereskedelemben egyaránt 69-69, a közigazgatásban dolgozóknál 66 pontot, a mezőgazdaságban tevékenykedő munkavállalóknál 72 pontot mértek. A budapestiek és városban lakók körében 69 pontot mértek a kutatók. Régiós szinten gyakorlatilag nincs eltérés az ország középső, keleti és nyugati része között: az első régióban 69, az említett két másik területen 68-68 pontot mértek a válaszadók körében.

Az iskolai végzettséget tekintve általában a diplomások és az érettségivel rendelkezők alkotják a legbizakodóbb csoportot. Előbbinél 70, utóbbinál 68 pontot ért el a bizalmi index, ugyanakkor a szakmunkás papírral rendelkezők körében most 69 pontot mértek. Tőlük hagyományosan lemaradva, 63 ponttal a legfeljebb 8 osztályt végzettek jönnek.

A BNP Paribas Cardif biztosító a Mediánnal közösen 2014-ben hozta létre az indexet, amely 1200 ember személyes megkérdezésén alapul. A minta életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt magyar népességet.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.