Egyre több pedagógus tiltakozik a portfóliókészítés ellen Közoktatás
Eduline

Egyre több pedagógus tiltakozik a portfóliókészítés ellen

Több mint kétszáz pedagógus tiltakozik a portfóliókészítés és a pedagógusminősítés jelenlegi rendszere ellen, az erről szóló közleményt ismert tanárok - például Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, Pethőné Nagy Csilla és Bihari Péter tankönyvszerző - is aláírták. A 25 ezer érintett tanár, tanító és óvodapedagógus közül eddig nyolcezren regisztráltak a portfóliófeltöltő felületen.

Hat nap alatt 220 óvodapedagógus, tanár és tanító döntött úgy, hogy nem tölti fel a pedagógus II. fokozatba lépés feltételéül szabott portfóliót, hetvenen pedig támogatóként írták alá az erről szóló múlt keddi nyilatkozatot.

"Úgy véljük, hogy a pedagógus I-ben való maradásunk a jelenlegi minősítési rendszer szégyene, olyan rendszeré, amelyet nem kívánunk portfólióinkkal legitimálni. Elismerjük, hogy a portfóliós értékelés újszerű és korszerű eszköz, többen magunk is hozzájárultunk hazai elméletének, közoktatási és tanárképzési gyakorlatának kimunkálásához. A pedagógusok minősítő eljárásában sem vitatjuk lehetőségeit. Mégis, a pedagógusok minősítésének jelen formájaként átgondolatlannak, előkészítetlennek és megalázónak tartjuk" - írják múlt heti közleményükben.

A tiltakozó pedagógusok hozzáteszik: a minősítési rendszer legnagyobb hibája, hogy visszamenőlegesen állít startkőre korábban képzettségük alapján magas fizetési kategóriába sorolt, több évtizede a pályán levő pedagógusokat. "Lenulláz minden eddigi eredményt, akár egy egész életutat. Lefokozza az idősebb, nagy tapasztalattal rendelkező, az intézményt sokszor a vállukon vivő, meghatározó tanárszemélyiségeket. Semmisnek nyilvánít akkreditált, többnyire egyetemi képzéseken megszerzett, tanúsítványt, diplomát, eddig végzett szakértői-fejlesztő munkát. Képzeljük el a tábornokot, amint egy reggel őrnagyként ébred" - írják.

A tanárok szerint ez méltánytalan azokkal szemben, akik pályájuk utolsó harmadában járnak, nekik ugyanis sokszor sem energiájuk, sem  idejük nincs "az öncélú újrabizonyításhoz". "Szolidárisak vagyunk mindazokkal, akiknek magasan képzett pedagógusként vagy a nyugdíj előtti éveikben kell kuncsorogniuk azért, hogy visszakapják azt az anyagi és erkölcsi elismerést, megbecsülést, amit egy élet munkájával értek el. Pláne, hogy szeptembertől azok is feltölthetik portfóliójukat, akiknek nincs szakvizsgájuk, és csak 8 év szakmai gyakorlatuk van" - olvasható a közleményben.

Köznevelési államtitkárság: nyolcezren regisztráltak a portfóliófeltöltő felületen

A köznevelési államtitkárság mútl heti adatai szerint 25 750 pedagógusból 8065 regisztrált a portfóliófeltöltő rendszerben. Első körben azok a pedagógusok tölthetik fel e-portfóliójukat, akiknek legalább 14 éves szakmai gyakorlatuk és szakvizsgájuk van.

Hozzáteszik: a portfóliós értékelésnek nemzetközi szakirodalma, egyre kidolgozottabb módszertana van. Bár a magyar tanárképzésben néhány éve megjelent ez az értékelési forma, a végzős egyetemisták is megküzdenek vele, pedig föl vannak készítve, "ez körülbelül olyan, mintha minden diplomát lenulláznának, ami nem számítógépen készült, mondjuk 1980-ban".

A tiltakozók nem értenek egyet a minősítők körébe való önkéntes jelentkezés lehetőségével és "a gyorstalpaló szakértő-képzésen szerzett pozíciókkal". Vélményük szerint a minősítő eljárásnak „hiteles helyhez”, vagyis főiskolákhoz, egyetemekhez, tanárképző intézményekhez kell kapcsolódniuk, a minősítést tanárképző intézményeknek kell kiadniuk. Pontosan úgy, ahogy a pedagógus szakvizsgát, a mentorképzést, a közoktatási vezetőképzést, a PhD fokozatot is felsőfokú intézményekben lehet megszerezni. Milyen portfóliót kell készíteniük a tanároknak? Részletes összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.