A gyerekek önbecsülésébe gázol a Netfit a TASZ szerint Közoktatás
Eduline

A gyerekek önbecsülésébe gázol a Netfit a TASZ szerint

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az Adatvédelmi Hatósághoz fordul, hogy azonnal állítsa le a Netfit rendszert, ami nevesítve gyűjti a gyerekek testi adottságaival kapcsolatos adatait (pl. hasi testzsírját).

Több szülő és tanár is azzal fordult a TASZ-hoz, hogy elpanaszolja, milyen megaláztatások érik a gyerekeket a közpénzből finanszírozott Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (Netfit) alkalmazása során. Mint írták, az, hogy az egész osztály számára nyilvánvalóvá válik, ki hány kiló vagy mekkora a mellkasi térfogata, sokakban kelt szorongást. Volt, aki kövérnek érezte magát, volt, akit soványsága zavart.

„Önmagában jelentős probléma, hogy az egymás előtti méricskéléssel a gyerekek emberi méltóságát nem tartják tiszteletben. A Netfit esetében azonban nem csak erről van szó” - írta a TASZ.

A felmérésről szóló nyilvános tájékoztatás szerint az adatokat kötelező egy központi adatbázisba feltölteni. Alapesetben nem a tanulók személyazonosító adataival együtt kell ezt megtenni, hanem egy azonosító számmal. "Csakhogy a szülőket presszionálják, hogy járuljanak hozzá ahhoz, hogy a személyazonosító adatok is szerepelhessenek a rendszerben".

„Szülőként az adatkezelői nyilatkozat aláírásával nagymértékben megkönnyíti a testnevelők munkáját. A közreműködő pedagógusoknak ugyanis egyrészt nem szükséges plusz listákat használniuk a gyermekek, tanulók eredményeinek rögzítése során személyes azonosításukhoz, mely egyfelől tehát adminisztratív segítséget jelent számukra" – áll a Netfit.hu-n.

"A Netfit szerint aki nem akarja, hogy a rendszerhez hozzáférő összes személy megtudhassa, hogy mennyi zsír van gyermeke hasán, az nemcsak akadályozza a pedagógus munkáját, de még rossz szülő is" - írta a TASZ. “A személyhez kötődő módon (névvel együtt) történő adatkezelés rendelkezésre állása megkönnyíti azt, hogy Ön mint szülő hozzájáruljon saját gyermeke, illetve gyermekei fizikai fittségi állapotának fejlődéséhez”.

A TASZ azért fordult a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz, hogy vizsgálja ki a jogsértést és állítsa le a Netfit méréseket mindaddig, amíg nem biztosított, hogy a tanulók fizikai állapotának felmérése  jogaik tiszteletben tartásával történik.

Helyreigazítás:

A TASZ közleményében – és ezáltal az Eduline-on is – valótlan és megtévesztő állításként szerepel, hogy „a szülőket presszionálják, hogy járuljanak hozzá ahhoz, hogy a személyazonosító adatok is szerepelhessenek a rendszerben”. A valós tények szerint az adatkezeléshez történő hozzájárulás megadása teljes mértékben önkéntes. Ennek megfelelően, amennyiben valamely érintett tanuló, illetve törvényes képviselője nem kíván hozzájárulni a mérési adatainak beazonosítható módon történő kezeléséhez, úgy természetesen erre lehetősége van olyan módon, hogy nem tesz írásbeli hozzájáruló nyilatkozatot.

Ugyancsak valótlan tényállásként szerepel a hivatkozott cikkben a NETFIT mérésekkel kapcsolatban, hogy „az egész osztály számára nyilvánvalóvá válik, ki hány kiló vagy mekkora a mellkasi térfogata”, továbbá megalapozatlan állítás az is, miszerint „Önmagában jelentős probléma, hogy az egymás előtti méricskéléssel a gyerekek emberi méltóságát nem tartják tiszteletben”.

A valós tények szerint a mérési rendszer működtetésében részt vevő testnevelők több körben, alapos szakmai képzésen mentek keresztül, amelynek keretében elsajátították a mérések elvégzésének módszereit, melyeknek kiemelt fontosságú eleme és alapkövetelménye, hogy a tanulók emberi méltóságát, jogait tiszteletben tartva, a lehetőségekhez mért maximális diszkréció mellett történjen meg a mérés. E követelményt a testnevelők rendelkezésre bocsátott módszertani segédanyagok (kézikönyv, oktatófilm) is kiemelten kezelik.

A cikkben szereplő állítás, mely szerint „A Netfit szerint aki nem akarja, hogy a rendszerhez hozzáférő összes személy megtudhassa, hogy mennyi zsír van gyermeke hasán, az nemcsak akadályozza a pedagógus munkáját, de még rossz szülő is”, alapvetően téves és minden alapot nélkülöz, ilyen értékítéletet a NETFIT és annak üzemeltetője egyáltalán nem közvetít és nem támogat.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!