Harc a Neptunért: kínai iskola nyílna az általános helyén Közoktatás
Eduline

Harc a Neptunért: kínai iskola nyílna az általános helyén

Rendkívüli szülői értekezleten tájékoztatták kedden a XV. kerületi Neptun Általános Iskola szülőit: szeptembertől bezárják az intézményt. Ahogy azt mi is megírtuk, múlt héten levélben közölte a Klik, hogy az iskola épületében egy kínai két tannyelvű középiskola költözik.

A tanulókat a kerület más iskolái veszik át, ahogy a tanárokat is, bár a hirtelen jött döntés miatt mindkettő bizonytalan. Különösen igaz ez a leendő elsősökre, akiknek a héten lenne a beiratkozásuk. Az ilyen iskolabezárásokat egyébként általában úgy szokták végrehajtani, hogy új elsősöket már nem lehet beíratni, így az iskola szép lassan kiürül. A döntés miatt tegnap a szülők is tiltakoztak az iskola előtt. Az ügy előzményeiről itt olvashattok.

A lapunknak nyilatkozó tanárok és szülők elmondták, a keddi értekezleten megjelent az alpolgármester, a XV. kerület országgyűlési képviselője, László Tamás, az önkormányzati képviselő, valamint a PDSZ elnöke is. A szülők azt felháborítónak tartották, hogy bár a Klik (Klebelsberg Intézményfenntartó Központ) kötelessége és joga lett volna tájékoztatni őket a döntésről, a szót mégis az országgyűlési képviselő ragadta magához, aki többször elmondta, az iskola meg fog szűnni.

„Ha önök tudnak ide hozni 350 gyereket szeptember elsejére, akkor nem fog megszűnni az iskola” – mondta az egybegyűlteknek László Tamás. Ez azért is tűnik lehetetlennek, mert a Neptun Általános Iskola körzete kicsi, hiába kérték az elmúlt években többször, hogy alakítsák át a körzethatárokat. Most ugyanis az ő körzetükben csak 40 beiratkozó diák van, míg a másik iskola körzetébe 90-en tartoznak.

A múlt heti bejelentés óta a szülők és a tanárok összefogtak és próbáltak megoldást találni a kapacitás növelésére. Az iskolába sok SNI-s, BTM-es, hátrányos helyzetű, valamint roma származású tanuló is jár, számukra délután tehetséggondozói foglalkozásokat szerveznének, melyet nyitottá tennének, tehát nem csak az iskola tanulói vehetnének rajta részt. Ettől azt várják, hogy a délutáni foglalkozásra járók végül beiratkoznak az iskolába is. Erre a felvetésre azonban az országgyűlési képviselő azt mondta, „az SMI-sek olyan szegények, mint a templom egere, hogyan fizetnének?”, miközben pénzről egyáltalán nem volt szó.

Márciusban megkereste az iskola vezetését egy református gimnázium is, akik esti iskolát szerettek volna indítani, amiért egy termet kértek a Neptuntól, ezért 25 ezer forintot fizettek volna. Ezt az összeget szintén kevesellte László Tamás, végül nem engedélyezte a bérbeadást. Így jószerével minden kezdeményezés elé gáncsot vetett.

Azt már most látni lehet, hogy az iskolaösszevonás nem fog zökkenőmentesen működni. A Kontyfa utcai iskolába ugyanis már korábban áthelyezték a Károly Róbert Kereskedelmi Szakközépiskolát, így velük is osztoznia kell a termeken, de főleg a tornatermen a Neptun iskolának és az eredetileg is a Kontyfába járó diákoknak. Mivel általános iskolában 1-8 osztályig kötelező a napi testnevelés, lehetetlen lesz megoldani, hogy mindenki beférjen a terembe. A lapunknak nyilatkozó tanárok kérik, a kerületükbe tartozó szülők higgyenek az iskolában, hiszen hatalmas összefogás áll az iskola megmentése mögött. Felhívták a figyelmet arra is, hogy mivel szabad iskolaválasztás van, bárki beírathatja gyermekét a Neptun Általános Iskolába, így pedig akár segíthet megmenteni az iskolát is.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!