Megdöbbentő videó: ezt minden tanárnak és diáknak meg kellene néznie Közoktatás
Eduline

Megdöbbentő videó: ezt minden tanárnak és diáknak meg kellene néznie

Többen is megosztották a Facebookon azt a videót, amely olyan diákoknak ad használható "módszert", akiket verbálisan zaklatnak iskolatársaik. Hogyan érdemes kommunikálni a bántalmazókkal, milyen mondatokkal lehet őket elhallgattatni?

A videó első egy percében egy (sajnos) "átlagos" szópárbaj hangzik el, az igazán érdekes rész azonban csak ezután kezdődik. Mit tesz egy iskolai zaklató, ha nem sértésekkel próbál visszavágni neki a bántalmazott diák, hanem más taktikát választ?

"Valamennyi szekálásszakértő egyetért egy dologban. Hogy a szekálás az erőegyensúly felbomlása. Amikor valaki hatalmas gyakorol feletted. A céljuk, hogy alulmaradj, mert akkor ők győznek (...) Azt mondja a szekáló, hogy utálja a búrád. Ha haraggal válaszolsz ("Kussolj!"), a szekáló imádja. Tehát minél idegesebb vagy, minél dühösebb vagy, ők annál jobban szórakoznak" - mondja a videón szereplő szakember.

"Mennyire király lenne, ha te mint a könyörtelen ugratás és gúnyolódás vagy szekálás áldozata úgy döntenél, hogy nem kapod fel a vizet? Hogy vastag bőrt növesztesz? Hogy hagyod, hogy mások gyűlölködő, bunkó szavai leperegjenek rólad? És ne érdekeljen, hogy mit mondanak? Ha elmagyarázod a diákoknak, hogy hogy a szekálás mindössze a felülkerekedés és az alulmaradás játszmája, és csak akkor győzhetnek, ha nem durran el az agyuk. Akkor a szekáló veszít. És amikor az ember veszít, nem akar tovább játszani, ezért békén hagynak" - magyarázza, hozzátéve: "nem állítom, hogy könnyű, de a logikája nagyon egyszerű".

Ennyire súlyos következményei lehetnek az iskolai zaklatásnak

Csökkenti a tanulók tanulmányi teljesítményét és magabiztosságát, saját képességeikbe vetett hitét a hosszan tartó vagy erősödő iskolai zaklatás egy új tanulmány szerint. Az Amerikai Pszichológusok Társasága tanulmánya elkészítéséhez több száz gyerek életét követte végig óvodáskortól a középiskoláig. Eredményeiket a Journal of Educational Psychology című szaklapban mutatták be.