Nem zártak ki aspergeres gyereket a ballagásról, csak nem javasolták neki, hogy részt vegyen az eseményen – mondta a hvg.hu-nak Bodó László, a Mindenki című filmből ismert Bakáts téri iskola igazgatója, aki szerint az érintett fiú édesanyja által leírtak "döntő része hazugság", ezért bírósághoz fog fordulni.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Szülői összefogás gyermekeink jövőjéért oldalán egy szülő azt írta, fia Asperger-szindrómás (ez az autizmus enyhébb formája), akinek a kapcsolatépítése eltér az átlagostól, és érzékenyebb is másoknál. Egyéni elbánást érdemelne, sokkal több támogatást kellett volna kapnia az iskolában, hogy ne szigetelődjön el. Az iskolában évekig – inkább csak eltűrve, mint támogatva – az osztályával tanult, de nyolcadikban a felelősséget a szülőkre hárították: tanítsák ők otthon, hiszen az iskolában sem kapacitás, sem szakértelem nincs egy sajátos nevelési igényű gyermekhez.
„Amikor szóvá tettem, hogy miért nem értesítenek egyetlen iskolai rendezvényről, kirándulásról, közös utolsó fotózásról miért marad le, amely a gyermekemet érintik, akkor azt a választ kaptam, hogy nem szokás a magántanulóknak részt venni az iskolai rendezvényeken. Miután jeleztem aggályaimat, és kértem, hogy a fiam is részt vehessen mindenben, hiszen a magántanuló is teljes jogú tanulói jogviszonnyal rendelkezik, elutasító választ kaptam” - írta az édesanya, hozzátéve: azt is mondták az iskolában, örüljenek, hogy egyáltalán bizonyítványt kap, és megkapja a ketteseket, ne akarjanak még ballagást is.
Bodó László, az érintett iskola igazgatója a hvg.hu-nak interjúban azt mondta, a szülő által leírtak döntő része hazugság. "A tantestület állásfoglalása az volt – és ezt megírtuk a szülőnek, és azóta már a Helsinki Bizottságnak is – hogy nem szerencsés, ha a fiú részt vesz a ballagási ünnepségen, ugyanis egyszerűen nem volt jelen az osztály életében. Nem tartozott a közösséghez, nem azért, mert mi eltiltottuk, hanem azért, mert egyáltalán nem érdeklődött iránta. Rengeteget hiányzott. Egyébként épp azért kérelmezte a szülő a magántanulói státuszt, mert a sok hiányzás miatt veszélyben volt a tanév sikeres teljesítése. Mindenről dokumentumaink vannak" - magyarázta.
"Azt is hozzátettük ugyanakkor (ismerve az idevágó jogszabályokat), hogy a tantestület véleménye ellenére a fiú, ha akar, részt vehet a ballagáson. Az külön felháborító volt, hogy a szülő azt írta: azért nem engedjük a ballagást, mert gyermek aspergeres. Ez olyan mértékű csúsztatás, ami egyszerűen galádság. Ha majd elcsendesedtek a dolgok, ezen állítások miatt bírósághoz fogok fordulni, mert az iskolát és a kollégáimat megalázták" - mondta.
Az igazgató hozzátette: emelt szintű ének-zene tagozatos iskolaként - az intézmény kórusa szerepelt az Oscar-díjas Mindenki című filmben - az állandó oktatási átalakítások miatt kerülnek hozzájuk olyan gyerekek is, akik valamilyen problémával, hátrányos helyzettel küzdenek. "És mi igenis fontosnak tartjuk ezeket kezelni. Az érintett fiú, mint a körzetünkbe költöző iratkozott be hozzánk, ami után két héttel kaptuk meg a szakvéleményt. A tankerület kijelölte az iskolánkat, noha az alapító okiratukban nem szerepel ennek a problémának az ellátása. De mivel ígéretet kaptunk arra, hogy utazó gyógypedagógus jár majd ki a fiúnak segíteni, azt mondtuk, persze, próbáljuk meg. Hazugság minden olyan állítás, hogy a tanárok nem vették figyelembe a tanuló speciális szükségleteit. Mindig más, neki való feladatot kapott, amikor számot kellett adni valamilyen tananyagból".
A teljes interjút a hvg.hu-n olvashatjátok el.