Utolsó heteit tölti Hoffmann Rózsa az Orbán-kormányban? Közoktatás
Eduline

Utolsó heteit tölti Hoffmann Rózsa az Orbán-kormányban?

Megy vagy marad Hoffmann Rózsa? Egyben marad az Emberi Erőforrások Minisztériuma, vagy több részre szakad?

Hoffmann Rózsa jelentkezik

Hoffmann Rózsa a választások után távozni fog a kormányból, és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot is átszervezik majd – ebben gyakorlatilag a hvg.hu összes kormányzati, kormánypárti forrása egyetértett, amikor a lap arról kérdezte őket, hogyan változhat a kormányzás személyi, szervezeti szempontból, ha a Fidesz nyer április 6-án.

Azt ugyanakkor több forrás is hangsúlyozta, hogy „egyelőre minden lehetséges változtatási variáció Orbán Viktor fejében létezik, senki nem tud biztosat”. Jellemző, hogy egy, a kormányfőhöz közel álló forrása a hvg.hu-nak azt mondta, ő már azt is hallotta, hogy az eddigi nyolc helyett tizenhat tárca lesz, de azt is, hogy még kevesebb. Mint ahogy már az is felmerült, hogy 2015-ig egyáltalán semmilyen személyi, szervezeti változás nem lesz, „azért, hogy a maradék néhány jelentősebb intézkedést ’lendületből’ vigye végig ez az apparátus”.

Utóbbinak van ugyanakkor a legkisebb esélye, már csak azért is, mert például a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik), és az oktatási államtitkárság működése egyelőre minden kormányzati várakozást alulmúlt, Szantner Viktort, Hoffmann Rózsa kabinetfőnökét pedig nemrég egy vezetői értekezleten egy informátorunk szerint Lázár János olyan vehemenciával és stílusban bírálta, hogy már azok is kezdték megsajnálni, akik nem számítanak Szantner nagy hívének.

Pedig szívesen maradna

Hoffmann Rózsa csütörtöki, "négyévértékelő" sajtótájékoztatóján azt mondta: elkötelezett az iskolaügy javítása érdekében, ezért bármilyen feladatot szívesen vállal a jövőben, amely ezt lehetővé teszi. Hozzátette: a jövőben intenzív lépések várhatók az érettségi rendszer felülvizsgálatánál, a művészeti nevelést is napirendre tűzték, és a kollégiumok rendszerével szintén kiemelten szeretnének foglalkozni. Hogyan értékelte a köznevelési államtitkár az elmúlt négy évet? Cikkünket itt olvashatjátok el.

A Klik működéséről valóban nehéz jót írni: a központilag megrendelt és hiányosan kiszállított tankönyvek hónapokon keresztül szolgáltattak témát a médiában; ráadásul a problémák egy része éppen a kampányidőszak kezdetén kumulálódott. Az Index január elején írta meg, hogy a Klik átvilágításáról készült jelentés nagyon súlyos hiányosságokat, hanyag gazdálkodást tárt fel az intézményfenntartónál, majd márciusban szintén az Index írt róla, hogy Áder János húga, az Emmi főosztályvezetőjeként dolgozó Pölöskei Gáborné is azt írta, rosszul, túl centralizáltan működik a szervezet. Ráadásul az államtitkárság 57 milliárd forinttal elszámolta az új, államosított oktatásügy és a pedagógus-életpályamodell bevezetésének költségeit, ezt is nehezen tolerálják a kormányban.

Bár a hivatalos válasz a kormány részéről mindkét esetben (egyébként bármely más esetben is) a hárítás volt, a lap szerint mára a kormány döntéshozói számára is világossá vált, hogy a Kliket át kell szervezni, decentralizálni kell a működését. A hvg.hu úgy tudja, Marekné Pintér Aranka sem marad a helyén, az Emmin belül ugyanakkor sokan lobbiznak azért, hogy éppen Pölöskei Gáborné váltsa, aki egy minisztériumi forrás szerint „éppen ahhoz ért, hogy egy szervezet hogyan tud hatékonyan működni”.

Az is elképzelhető, hogy a „mamutminisztérium” Emmit is kettéválasztják majd, egy oktatási-kulturális, és egy népjóléti-egészségügyi részre, bár Balog Zoltán „nagyon küzd ellene, és ő bírja Orbán Viktor bizalmát”. A cikk folytatását a hvg.hu-n olvashatjátok el.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!