Így érdemes középiskolát választani: tíz tipp diákoknak és szülőknek Közoktatás
Eduline

Így érdemes középiskolát választani: tíz tipp diákoknak és szülőknek

Gimnázium vagy szakközépiskola? Alapítványi, egyházi vagy állami iskola? Mire érdemes odafigyelni a középiskola kiválasztásakor?

1. Döntsétek el, hogy hajlandóak vagyok-e ingázni/kollégiumban lakni, ez ugyanis meghatározza, hogy mely települések középiskolái közül válogathattok.

2. Nézzétek meg, mennyi időt venne el a bejárás, számoljátok ki, milyen plusz költségeket jelent, ha nem otthon laktok, járjatok utána, milyen felszereltségű a kollégium, milyen a házirend.

3. Az alapítványi és magániskolákban kérdezzetek rá a szülői hozzájárulásra (több iskolát csak a szülők anyagi segítségével tudnak működtetni, a hozzájárulás összege azonban intézményenként eltér)

4. Ha egyházi iskolába készültök, de nem vagytok az adott felekezet tagjai, nézzetek utána, van-e lehetőség más felekezet hittanórájára járni, illetve milyen eseményeken kell részt venni.

5. Szakközépiskola vagy gimnázium? Át kell gondolnotok, érdekel-e titeket valamelyik szakmacsoport, illetve tovább szeretnétek-e tanulni.

6. Böngésszétek át a tantervet. Hányféle nyelvből választhattok? Hány informatikaórát tartanak? Milyen faktok vannak?

7. Derítsétek ki, milyen extrákat kínál az iskola. Kérdezzétek meg, milyen szakkörök vannak, lehet-e színjátszó csoporthoz vagy énekkarhoz csatlakozni, van-e külföldi partneriskola, cserediákprogram, milyen táborokat, kirándulásokat szerveznek, milyen rendezvényeik vannak.

8. Nézzetek utána az eredményeknek: a végzősök hány százaléka jut be egyetemre vagy főiskolára, milyen eredményeket érnek el az OKTV-n, SZKTV-n, hányan szereznek nyelvvizsgát?

9. Menjetek el a nyílt napokra, beszélgessetek ott tanuló diákokkal, nézzétek meg, hogy szimpatikus-e az épület, a tanárok.

10. Ne csak azért válasszátok valamelyik iskolát, mert a legjobb barátotok is oda jelentkezik, vagy mert a testvéreteknek bevált: mindenkinek mások az elvárásai.

Ezek a legjobb középiskolák 2015-ben: az összesített rangsorról itt olvashattok, az alapítványi iskolák rangsorát itt, az egyházi iskolákét itt, a legjobb vidéki gimnáziumok listáját itt, a budapestiekét pedig itt találjátok. Az ország legjobb gyakorlóiskoláit itt nézhetitek meg, a legjobb szakközépiskolákról itt olvashattok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.