A Nemzeti alaptanterv részeként szeptembertől évente legalább egy színházi előadást nézhetnek meg ingyenesen a diákok.
A Nemzeti alaptanterv részeként szeptembertől évente legalább egy színházi előadást nézhetnek meg ingyenesen a diákok. Több színház kínálatából válogathatnak vagy az iskola falai között rendezhetnek előadásokat, de akár olyan fesztiválokon is részt vehetnek, mint a most hétvégén zajló Pécsi Országos Színházi Találkozó - írta közleményében a kerettanterveket kidolgozó Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI).
Szeptemberben új tantárgyakat vezetnek be felmenő rendszerben, az első és a kilencedik évfolyamon: az iskoláknak az ötödik osztályban heti egy óra dráma és tánc vagy hon- és népismeret, kilencedik évfolyamon pedig dráma és tánc vagy mozgókép és médiaismeret közül kellett választaniuk. A dráma és tánc órán a diákok évente egyszer színházba is mehetnek. A tantárgy célja az élményeken keresztül történő megértés, a kommunikáció, a kooperáció, a kreativitás fejlesztése, az összetartozás érzésének erősítése.
„A művészi tevékenységek semmi mással nem pótolható szerepet játszanak a képzelőerő, az empátia, az ízlés és az árnyalt kifejezés képességének fejlesztésében. Kora gyermekkortól kezdve ezek szolgálják a leghatékonyabban a forma-, a tér-, a ritmus- és a színérzék kibontakozását, a mozgáskoordináció fejlesztését, és elengedhetetlenek a figyelem, az emlékezet, valamint a kommunikációs készségek fejlesztésében is. A művészeti nevelés eredményességéhez pedig nélkülözhetetlen a művészeti intézmények látogatása” - mondta Eck Júlia, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet szakértője.
A program másik célja, hogy áthidalja a szociális helyzetből fakadó különbségeket. Vannak olyan családok, akik egyébként nem engedhetik meg maguknak, hogy kulturális programokra vigyék a gyermekeiket, az iskola segítségével és közreműködésével azonban újfajta élményekben részesülhetnek a tanulók, a közös program pedig elősegítheti a csapatszellem kialakulását - írják a közleményben.
Az iskolák több lehetőség közül is választhatnak. A Magyar Állami Operaház például egy hónapja hirdette meg ifjúsági programját, az OperaKalandot. Az Erkel Ferenc Hunyadi László című operájára épülő program első előadásszériájára 335 iskola jelentkezett szerte az országból, így több mint huszonhétezer diák jut el térítésmentesen az előadásra. Milyen órákra kell járniuk szeptembertől a diákoknak? Erről itt olvashattok.