Stressz és alacsony fizetés: miért érzik rosszul magukat a tanárok? Közoktatás
MTI

Stressz és alacsony fizetés: miért érzik rosszul magukat a tanárok?

Nem becsülik meg, nem fizetik meg a tanárokat kellőképpen Kínában, és az érintettek több mint egyharmada nem is választaná újra ezt a hivatást - derül ki egy pénteken nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásból.

Az egyik legnagyobb internetes cég, a Tencent a héten tartott kínai pedagógusnaphoz időzítette a felmérést, amely siralmas képet fest a tanárok helyzetéről. Az országszerte több mint 400 ezer érintett megkérdezésével készített kutatás egyebek között rámutat, hogy az oktatók kétharmada átlagosan nem keres többet havi háromezer jüannál (120 ezer forint), ami kevesebb, mint a kétkezi dolgozók vagy a szakképesítéssel nem rendelkező migráns munkások bére. A felmérés szerint minden tíz tanárból kilencen elégedetlenek fizetésükkel (az óvodaitól az egyetemi szintig). 

Az alacsony bérek mellett a megkérdezettek másra is panaszkodtak: az adatok szerint 98 százalék nevezte stresszesnek a munkáját, és közülük 38 százaléknyian úgy válaszoltak, hogy "nagyon nagy stressz" alatt állnak. A tanárok pesszimizmusát fokozza az is, hogy úgy érzik, munkájukat nem ismerik el: a kutatás szerint az oktatók kétharmada nem érzi, hogy hivatása tiszteletet váltana ki a társadalom tagjai között, és csupán negyedük fogalmazott ellenkezőképp. 

Arra a kérdésre, hogy választanák-e újból a tanári hivatást, a válaszolók 37 százaléka mondta azt, hogy biztosan nem, míg a bizonytalanok táborába 43 százaléknyian sorolódtak. A "talán igen" és a "biztosan igen" válaszokat ötből egy tanár választotta.

A pedagógusok napjának alkalmából Hszi Csin-ping elnök maga is elismerte, hogy léteznek a fenti gondok, és azt ígérte, hogy a jövőben nagyobb hangsúlyt kap az oktatás területe, több forrást kap majd, és reformokat hajtanak végre. A Pekingi Tanárképző Egyetemen tett hét eleji látogatása során az elnök sürgette a pártszervezeteket és helyi kormányzatokat, hogy segítsenek a tanítást a legnagyobb tisztelettel járó foglalkozássá tenni.