Hét szó, amelynek senki nem ismeri a jelentését - felmérés siralmas eredményekkel Közoktatás
Eduline

Hét szó, amelynek senki nem ismeri a jelentését - felmérés siralmas eredményekkel

„Prestigious” (azaz „köztiszteletben álló”) és „barren” (vagyis „terméketlen”) – többek között ezek azok a szavak...

Ezeknek a szavaknak a jelentése okozta a legtöbb gondot a negyedikeseknek és a nyolcadikosoknak

„Prestigious” (azaz „köztiszteletben álló”) és „barren” (vagyis „terméketlen”) – többek között ezek azok a szavak, amelynek az értelmezése az amerikai iskolások több mint felének gondot okoz. Második alkalommal mérték fel a negyedikesek és nyolcadikosok szókincsét az Egyesült Államokban, az országos teszt eredménye azonban siralmas lett – számolt be a Huffington Post.

A negyedikesek többsége a „hátborzongató” és a „hadonászik” kifejezéseket sem értette, míg a nyolcadikosoknak az „előzékeny”, a „sóvárgó” és a „vigasztalás” szavak értelmezése okozta a legtöbb problémát.

Az oktatási tárca kutatóintézete, a National Center for Education Statistics szakértői szerint az adatok aggasztóak, de a korábbi felmérések alapján nem váratlanok. Legutóbb 2009-ben vizsgálták a diákok szókincsét, hasonló eredménnyel. A negyedikesek most átlagosan 218 pontot értek el az 500-ból, a nyolcadikosok pedig 266-ot.

A lányok mind a két vizsgált évfolyamon jobban teljesítettek a fiúknál, a rászoruló, szegényebb családokból származó diákok pedig jóval kevesebb pontot szereztek, mint a jobb anyagi körülmények között élő társaik.

A tizenkettedikesek szókincsét legutóbb 2009-ben mérték fel, nekik akkor a már említett „előzékeny” és a „káprázat” szavak voltak ismeretlenek. Nyolc angol szó, amit mindig elhibáznak a brit diákok – összefoglalónkat itt olvashatjátok.

"Ma már szinte ritkaságszámba megy, ha egy elsős meg tudja kötni a cipőfűzőt" Közoktatás Kurucz Tünde

"Ma már szinte ritkaságszámba megy, ha egy elsős meg tudja kötni a cipőfűzőt"

Az SNI-s, BTMN-es diákok száma nő, sok gyerek nem iskolaéretten kezdi az elsőt, a gyermekotthonból érkezőket pedig szinte lehetetlen feladat a többiekkel együtt tanítani - mondja Judit (Nevét a kérésére megváltoztattuk – A Szerk.), aki 1994 óta dolgozik egy vidéki általános iskolában tanítóként, most már nyugdíjasként. Szerinte bár a mai gyerekek okosabbak, tájékozottabbak, de az önállósodásukat a felgyorsult élet és az okoseszközök háttérbe szorítják.