Pedagógusok világnapja: így köszöntette Hoffmann a tanárokat Közoktatás
eduline/mti

Pedagógusok világnapja: így köszöntette Hoffmann a tanárokat

A pedagógusok "nem egy foglalkozás, nem egy szakma, hanem a remény emberei.

A pedagógusok "nem egy foglalkozás, nem egy szakma, hanem a remény emberei. Önök a kovácsai annak a jövőnek, amelyet a kezük között formálódó gyerekéletek hordoznak" - fogalmazott Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár a pedagógusok világnapja alkalmából írt köszöntőjében.

Az államtitkárság által az MTI-hez szombaton eljuttatott közlemény szerint Hoffmann Rózsa a levélben megköszönte valamennyi pedagógusnak a bizalmat, amely a magyar köznevelési rendszer átalakítását segítette.

"Az új pedagógus előmeneteli rendszer bevezetésével a pedagógus mindennapjaiban lényeges változások léptek életbe. A változások legfontosabb kézzel fogható eredménye, hogy ebben az évben 32,5 milliárd, 2014-ben pedig közel 150 milliárd forintos költségvetési többlettel valósul meg béremelés. Az érintett jövedelmek 2017-ig minden tanév kezdetén a törvénybe foglalt mértékkel tovább növekednek, s ez meghatározó mértékben járul hozzá a pedagógus hivatás presztízsének emelkedéséhez" - olvasható a közleményben.

Ahogy korábban megírtuk, a szeptember 1-jén bevezetett pedagógus-életpályamodell alapján 22-ről 32 órára nőtt a tanárok kötött munkaideje. Alapbérük átlagosan 34 százalékkal emelkedett, a túlóra- és a helyettesítési díj, illetve egyes pótlékok kivezetése miatt viszont egyes pedagógusoknak több tízezerrel forinttal csökkent a fizetése - az emberierőforrás-miniszter ígérete szerint őket novemberben, szeptemberig visszamenően kompenzálják. Az életpályamodellről szóló összes cikkünket itt olvashatjátok, a szakszervezetek "helyzetértékelését" itt találjátok, a pénteken összeült pedagógus monitoring bizottságról pedig itt olvashattok.

Hoffmann Rózsa köszöntő levelében azt írta: "korábban a tanárok megbecsült értelmiségi polgárai voltak a hazának, akikre felnéztek a gyerekek és a szülők". A köznevelésért felelős államtitkár megerősítette, hogy az új pedagógushivatást támogató rendszernek köszönhetően ez újra így lesz. "Jó volna, ha ezen a pedagógus világnapon, a köszönet és a remény napján minden magyar pedagógusban élne, vagy ha már elhalványult, feléledne az a meggyőződés, hogy Önök a kovácsai annak a jövőnek, amelyet a kezük között formálódó gyerekéletek hordoznak" - fogalmazott a levélben a köznevelési államtitkár.

Az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi szervezet tizenhét éve, október 5-én fogadta el a pedagógusok jogairól szóló határozatot. Ennek emlékére ma "Felhívás a tanárokért" szlogennel ünnepeljük a Pedagógusok Világnapját - írta az államtitkárság.

A nemzetközi naphoz kötődően Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója arra irányította rá a figyelmet, hogy a tanárok szakmai ismeretei és készségei a minőségi oktatás legfontosabb tényezői. "A UNESCO által meghatározott irányvonalakkal összecsengenek a magyar köznevelési rendszer egységessé, átláthatóvá, kiegyenlítetté tételét elősegítő kormányzati intézkedések. A kitűzött célok megvalósítását szolgálja a tanárképzés rendszerének megújítása és a pedagógus-pályaválasztást ösztönző, a tanári diploma megszerzéséhez jelentős anyagi támogatást adó Klebelsberg tanulmányi ösztöndíjrendszer bevezetése is" - közölte az államtitkárság.

Nem feltétlen gyakornok kategóriában kezdenek az óvodai nevelők Közoktatás Kurucz Tünde

Nem feltétlen gyakornok kategóriában kezdenek az óvodai nevelők

Középfokú, technikusi képzettséggel, Pedagógus I. kategóriában, bruttó 654 ezres óvodapedagógusként is kezdhetnek az óvodai nevelők – derült ki az Oktatási Hivatal szerkesztőségünk részére küldött válaszából. Ehhez képest a frissen végzett diplomás óvodapedagógusok gyakornokként állhatnak munkába, ha nem volt korábban legalább 6 éves munkaviszonyuk.