Palkovics értelmezte, hogy mit akarnak a tanárok Közoktatás
eduline/mti

Palkovics értelmezte, hogy mit akarnak a tanárok

Az oktatási államtitkár szerint nem állnak fenn a jogszerű sztrájk törvényi feltételei március 30-án. Két nappal Pukli István a keddi tüntetésen nem sztrájkról beszélt, hanem a polgári engedetlenség egy formájáról, melyben egyórás munkabeszüntetésre kérte az oktatás ügyét támogatókat, ha a kormány és az államfő nem kér bocsánatot, illetve nem fogadják el követeléseiket.

Az oktatási államtitkár szerint a jelenleg hatályos jogszabályok szerint a keddi, "politikai tüntetésen bejelentett, március 30-ra vonatkozó egyórás akció" esetén a jogszerű sztrájk törvényi feltételei nem állnak fenn.

Palkovics László ezt csütörtöki online fogadóóráján közölte, Pukli István, a fővárosi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója bejelentésére reagálva, hozzátéve: arra kérik "a keddi politikai akció szervezőit", hogy senkit ne buzdítsanak törvénysértésre. A polgári engedetlenség kapcsán korábban az Eduline is úgy írt, hogy annak akkor lehet érdemi hatása, valamint akkor lehet elkerülni a felelősségre vonást, ha valóban nagy létszámú tiltakozó vállalja a munkabeszüntetést - a sztárjktörvény szerinti munkabeszüntetés bonyolultabb folyamat.
Pukli István, a Tanítanék! mozgalom egyik alapítója a Kossuth téren március 15-én tartott a demonstráción bocsánatkérésre szólította fel a kormányfőt és az államfőt, és érdemben tárgyalóképes kormányzati delegáció felállítását követelte, amelyek elmaradása esetére egyórás országos pedagógussztrájkot helyezett kilátásba március 30-ra. A "tárgyalóképes delegáció" azonban sem Palkovics Lászlót, sem Balog Zoltán oktatási minisztert nem foglalja magába, a tiltakozók Lázár Jánossal és Varga Mihállyal kívánnak tárgyalóasztalhoz ülni, mert szerintük nekik van érdemi beleszólásuk a döntéshozatalba.

Orbán Viktor szerdán a nol.hu-nak azt mondta: úgy vette, ez egy tréfa. Arra a felvetésre, hogy akkor sztrájk lesz, a miniszterelnök annyit mondott, "én jövök dolgozni".

Palkovics László kitért arra is, hogy a köznevelési kerekasztal eddigi három ülése igazolta, hogy a gyermekek, a pedagógusok, az iskolák érdekét egyedül a párbeszéd és a közös munka szolgálja. A kormány és a köznevelési kerekasztalon részt vevő szakmai szervezetek közös célja, hogy a gyermekek versenyképesebb tudást szerezzenek, a pedagógusok munkáját és az iskolák működését javítsa. Az egy hónapja alakult köznevelési kerekasztal számos eredményt hozott, a kormány minden felvetésre nyitott - közölte.

Az Eduline egyelőre nem értesült olyan kormányhatározatról, rendeletről, törvénymódosításról, melyet a Köznevelési kerekasztalon megfogalmazott javaslatok alapján hozott volna a kormány.

A kormány a Pedagógusok Szakszervezetének sztrájkbizottságával tárgyal a pedagógusok által kívánt változásokról, az egyeztetések a szerdán és csütörtökön is tartanak.

Palkovics szerint a szakszervezetek által megfogalmazott 25 pont lefedi, sőt szakmailag és tartalmilag is bővebb más szervezetek javaslatainál. A pedagógus sztrájkbizottság 25 pontjából 18-20 pontban közeledtek az álláspontok, de vannak még nyitott kérdések - tette hozzá.

Jelzés értékűen reagált Pukliék szándékára, miszerint az államtitkárság és az Emmi kihagyásával tárgyalnának a civilek a kormánnyal: Palkovics elmondása szerint a köznevelés ügyeit továbbra is a szakszervezeti egyeztetéseken és a Köznevelési kerekasztalnál kívánják megvitatni. A kerekasztalra pedig továbbra is várják a szakmai és érdekvédelmi szervezeteket.