Szülők és diákok közös rémálmáról, a francia oktatási rendszer másfél évszázados vívmányáról ír a BBC.
A Le cahier de poesie, azaz a verses munkafüzet az 1880-as évek óta minden francia általános iskolás táskájában megtalálható. A füzetben dupla oldalak vannak, egyik üres, másik csíkos. Ide másolják át szó szerint a verseket a diákok, illetve készítenek hozzájuk illusztrációt.
Mindez még hagyján, de később a diákoknak fel kell mondani az adott verset, méghozzá az egész osztály előtt. Ezután a tanár felmutatja a rajzot és a kézzel írt másolatot az osztály többi tagjának.
A procedúra egyesek számára szörnyen megalázó. Egy diák a beszámoló szerint bepisilt az egész osztály előtt, mikor az izgalomtól egy szó sem jutott eszébe a versből. Egy szülő a BBC-nek arról mesélt, hogy amikor a gyerek elalszik, tökéletesítget az illusztráción, nehogy emiatt megaláztatás érje másnap a suliban.
A hagyomány azonban erősebb a megaláztatások kellemetlen élményeinél, ezért körmölnek továbbra is a diákok, illetve tanulnak meg rengeteg verset kívülről. Egyesek generációkon át megőrzik a versmásoló füzeteket.
És hogy mennyire működik a dolog, mennyire szeretteti meg a költészetet a diákokkal? Csak egy adat: a lakosság egyetlen árva százaléka olvas felnőtt korában is verseket.