Nem hagyják annyiban a szülők az ELTE gyakorlógimnáziumának bezárását Közoktatás
Eduline

Nem hagyják annyiban a szülők az ELTE gyakorlógimnáziumának bezárását

Súlyos vádakat is megfogalmazó levelet juttattak el az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) vezetésének az...

Súlyos vádakat is megfogalmazó levelet juttattak el az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) vezetésének az egyetem Kiss János altábornagy utcai gyakorlóiskolájába járó diákok szülei - írja a Népszabadság. Az intézmény finanszírozási gondokra hivatkozva múlt hét elején döntött úgy, hogy jövő évtől megszünteti a középiskolai évfolyamokat, és csak az általános iskolai oktatás folytatódhat tovább.

A szülők a levélben azt írták: az egyetem a forráselvonásra hivatkozva döntött a bezárásról, csakhogy már az erről szóló kormányzati döntés előtt, tavaly nyáron bizottságot hívtak össze a finanszírozási gondok miatt, az iskola esetleges megszüntetésének vizsgálatára. A szülők nehezményezték azt is, hogy az intézmény az épület rossz állapotára hivatkozva szünteti meg a középiskolai oktatást, mégsem tett semmit a felújítás érdekében.

A levél szerint „a középiskola veszteség nélkül működik, gyakorlatilag eltartja önmagát”. Az ELTE vezetőség még nem kapta meg a levelet, így arra nem tudott reagálni. Korábban viszont úgy fogalmaztak: már az elmúlt években általánossá vált, hogy a gyakorlóiskola működtetésére kapott normatíva nem fedezte a kiadásokat, ezért az ELTE-nek kellett kiegészítenie az intézmény költségvetését.

A szülők Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszterhez fordulnak az iskola egyben tartásának érdekében, a napokban petíciót adnak át a tárcavezetőnek. A Népszabadság úgy tudja, egyebek mellett azt kérik a minisztertől: segítsen abban, hogy az iskola a jelenlegi épületben, önálló intézményként, jogutódi minőségben működjön tovább a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fenntartásában. Ha ez nem megvalósítható, az intézményt az szintén XII. kerületi Arany János Gimnázium kihelyezett részlegeként képzelik el.

Az egyetem korábbi közleménye szerint a középiskolai képzés továbbviteléhez szükséges volna mintegy 200 millió forintos felújítás és évi mintegy 100 millió forintos kiegészítő támogatás, azonban ezek az összegek az egyetem költségvetésében a nagymértékű elvonások miatt nem állnak rendelkezésre. Az ELTE állami támogatása a 2012-es 19,5 milliárd forinthoz képest idén 13,4 milliárd forintra csökkent. Mennyivel csökkent az egyetemek, főiskolák állami támogatása idén? Itt találjátok az adatokat.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.