Cyberbullying: minden harmadik diákot zaklatnak ismerősei Közoktatás
Eduline

Cyberbullying: minden harmadik diákot zaklatnak ismerősei

A diákok harmada vált már internetes zaklatás (cyber-bullying) áldozatává, a biztonságos netezésről azonban keveset...

A diákok harmada vált már internetes zaklatás (cyber-bullying) áldozatává, a biztonságos netezésről azonban keveset tudnak a felső tagozatosok és a középiskolások - írja a Science Daily.

A Rhode Island-i Johnson & Wales University kutatói 4200 diák internetezési szokásait és ismereteit mérte fel. A tanulók egyharmada állította azt, hogy zaklatták már az iskolatársai az interneten, főleg a közösségi oldalakon. Az internetes aktivitás felügyeletében ugyanakkor nagyon alacsony a szülői részvétel: az általános iskola felső tagozatába járók egyharmada, a középiskolásoknak pedig 17 százaléka mondta azt, hogy szülei ellenőrzik, milyen oldalakat néz meg.

Bár a tizenévesek 93 százaléka használja az internetet, a szülők még mindig csak az otthonon kívüli veszélyekkel számolnak. "A diákok sokszor abban a hitben élnek, hogy velük ez nem történhet meg, és nem veszik komolyan a kockázatokat. Egyedül akarják megoldani a problémát, ami általában további veszélyforrásokhoz vezet" - állítják a kutatók. Osztálytársai előtt követett el öngyilkosságot egy diák, akit szintén zaklattak az iskolában: az esetről itt olvashattok.

Szabadszedéses menza: így működik az átállás az iskolákban Közoktatás Gál Luca

Szabadszedéses menza: így működik az átállás az iskolákban

Egyre több iskola vezeti be a szabadszedéses menzát, amelynek köszönhetően a diákok maguk dönthetik el, mit és mennyit szeretnének enni. Ez nemcsak az étkezési élményt javítja, hanem a kidobott étel mennyiségét is jelentősen csökkenti. Sok helyen azt tapasztalják, hogy a rendszer bevezetése után többen fizetnek be az iskolai étkezésre, köztük olyanok is, akik korábban nem éltek ezzel a lehetőséggel.