Ilyen portfóliót kell készíteniük a tanároknak - példák, szabályok Közoktatás
Eduline

Ilyen portfóliót kell készíteniük a tanároknak - példák, szabályok

Sokan kérdeztétek, hogy mit kell tartalmaznia a portfóliónak, amelyet a minősítési eljáráshoz kell összeállítani. Összegyűjtöttük, mit lehet tudni a tanári portfólióról.

Portfóliót a minősítési eljárásban részt vevő tanároknak kell összeállítaniuk: a sikeres eljárás a magasabb fizetési fokozatba való belépés feltétele. Ez vonatkozik a kétéves gyakornoki idejüket töltő tanárokra, illetve azokra a pedagógusokra is, akik a pedagógus-életpályamodell szeptember 1-jei bevezetésével a pedagógus I. fizetési kategóriába kerültek. A portfóliót egy erre szolgáló online felületre kell majd feltölteni. A minősítő vizsgákról és a jelentkezési határidőkről részletesen itt olvashattok.

Az e-portfóliónak - a nevet, arcképet, illetve a szakmai adatokat tartalmazó borító és a tartalomjegyzék mellett - tartalmaznia kell a szakmai önéletrajzot, a szakmai életút értékelését, a nevelő-oktató munka dokumentumait, a pedagógiai munkát befolyásoló szakmai és egyéb közéleti, önálló művészeti/alkotói tevékenységek bemutatását, illetve az adott oktatási intézmény rövid bemutatását. A portfólióról itt olvashattok részletesen.

Kotschy Beáta főiskolai tanár tanulmánya szerint a portfólióba bekerülhet például az egyéni bánásmódot igénylő tanulók számára készített fejlesztési terv, a családdal való együttműködés tervezete, illetve megvalósításának dokumentumai, az órák videófelvétele, a tanulói munkák eredményeinek elemzése, illetve a tanításra gyakorolt hatásuk. Minden dokumentumot, eredményt érdemes utólag, a szakmai fejlődés szempontjából is értékelni. A tanulmányt, amelyben a minősítési eljárás során vizsgált kompetenciákról, illetve a portfólió részleteiről is olvashattok, innen tölthetitek le.

Az e-portfólióra egyelőre nem sok példát lehet találni az interneten. A mahara.hu honlapról egy ePortfólió szoftvert tölthettek le ingyenesen: ezután különböző fájlokat - például saját készítésű tananyagokat - publikációkat, illetve a tanulmányi adatokat, összefoglalókat tölthettek fel, sőt blogot is írhattok. Különböző nézetek közül választhattok aszerint, hogy mire szeretnétek használni a portfóliót. A felületen kapcsolatba léphettek az ismerőseitekkel, és csoportokhoz is csatlakozhattok. Egy 25 éve a pályán lévő tanár portfólióját itt nézhetitek meg. A Mahara csak egy példa az e-portfólióra, az Oktatási Hivatal saját rendszert fejleszt erre a célra.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.