Bár Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár korábban azt mondta, az idén nem lesz ''javasolt'' - valójában kötelező érvényű - tankönyvjegyzék, miután az iskolák leadták a rendeléseiket, kiderült: csak olyan tankönyveket lehet használni, amelyek sorozatban jelennek meg. A döntés az államosított kiadóknak és a kísérleti tankönyveknek kedvez - írja a 444.hu.
Tavaly tantárgyanként és évfolyamonként összesen két tankönyv közül választhattak az iskolák: április elején Czunyiné Bertalan Judit azt mondta, az idén nem lesz "javasolt" tankönyvlista - ez elég enyhe megfogalmazás, hiszen a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) csak azokat a rendeléseket hagyta jóvá, amikben innen válogatott tankönyvek szerepeltek. A köznevelési államtitkár szerint a Könyvtárellátó (Kello) honlapján minden olyan könyv jelölést kap, amely a nemzeti alaptantervvel kompatibilis - írja a 444.hu.
Egy tankönyv ugyanakkor csak akkor kapta meg a jelzést, ha felmenő rendszerben minden évfolyamon van folytatása. Ez eleinte ajánlott szempontként jelent meg a rendszerben, azonban miután az iskolák leadták a rendelést, kiderült, hogy az “ajánlás” kötelező érvényű, a Klik pedig visszadobta a nem megfelelő rendeléseket.
Ez számokban kifejezve azt jelenti, hogy a Mozaik kiadó 112 NAT-kompabilis kiadványából mindössze 15 rendelhető. A rendeletek azonban továbbra is csak a NAT 2012 minősítést írják elő, azt nem, hogy a könyvnek sorozatban kell lennie.
A döntés az államosított kiadóknak és az állami kísérleti tankönyveknek kedvez, a többi kiadó ugyanis 2014 óta egy kiadványt sem minősíttethetett. Tavaly, amikor a tankönyvlista bevezetésekor egy csomó olyan kiadványt kiszórtak, amikből éppen folyt a tanítás, a döntéshozókat még egyáltalán nem zavarta, hogy egy osztály emiatt nem tud “végigtanulni” egy tankönyvsorozatot, és váltaniuk kell.
Tankönyvbotrányok |
Meglepő tankönyveket is kaphatnak az iskolások Íme, egy újabb kínos tankönyvbaki |
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |