Matolcsy és Hoffmann javaslatával kezdenek ma a parlamentben Közoktatás
MTI

Matolcsy és Hoffmann javaslatával kezdenek ma a parlamentben

A köznevelési és az új önkormányzati törvényjavaslat általános vitájának folytatására kerülhet sor az Országgyűlés mai...

A köznevelési és az új önkormányzati törvényjavaslat általános vitájának folytatására kerülhet sor az Országgyűlés mai ülésén. A parlament a szakképzésről szóló kormányzati előterjesztés tárgyalásával kezdi munkáját, a képviselők reggel nyolc órától összesen hat órában szólhatnak a javaslathoz, amelynek egyik fő célja, hogy a képzési szerkezetet - a szakirányokat és a létszámokat is beleértve - a gazdaság igényeihez igazítsa.

A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által jegyzett előterjesztés egyebek mellett általánossá teszi a hároméves szakiskolai szakképzést, valamint rögzíti a szakközépiskolák átalakuló funkcióját, amely szerint az érettségivel együtt munkakör betöltésére jogosító szakmai érettségit is szereznek a fiatalok.

Közoktatási törvény: folytatódik a vita

A képviselők ezt követően a nemzeti köznevelésről szóló törvényjavaslat, előző hét keddről elnapolt általános vitáját zárhatják le három órában. Hoffmann Rózsa kereszténydemokrata oktatási államtitkár a törvény céljaként akkor a megújulást, a felemelkedést, az ország versenyképességének biztosítását, a nemzeti közép megerősítését és a pedagógusok helyzetének rendezését jelölte meg. A múlt heti parlamenti vitáról szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

Pokorni Zoltán, a Fidesz vezérszónoka ugyanakkor több ponton is jelezte, nem ért egyet a kormányzat szándékával, a volt oktatásügyi miniszter ide sorolta például az iskolafenntartás, a pedagógiai kultúra, az egész napos iskola, valamint a pedagógus életpálya kérdésének javasolt szabályozását. Mesterházy Attila az MSZP vezérszónoka arra szólította fel Orbán Viktort és kormányát, vonja vissza "abdszurd, szűklátókörű és primitív" javaslatát.

Balczó Zoltán, a Jobbik vezérszónoka arról szólt: a szakbizottsági ülésen kiderült, hogy a Fidesz ilyen formában nem támogatja a javaslatot, azaz szerinte nem tudni, megvan-e az indítványhoz szükséges parlamenti többség. Osztolykán Ágnes, az LMP vezérszónoka az indítvány egészét elfogadhatatlannak nevezve arról beszélt, hogy rossz a törvényjavaslat iránya, az hamisan állítja, hogy az oktatás eredményessége javulni fog.

A Fidesz frakcióvezetője két nappal később számos módosító javaslatot nyújtott be az oktatási államtitkár által fémjelzett előterjesztéshez. Lázár János egyik indítványában például azt kezdeményezi: minden iskolatípusban központi felvételi vizsga sikeres teljesítése legyen a középfokú oktatási intézménybe történő felvétel előfeltétele. Fideszes és kereszténydemokrata politikusok emellett kötelezően választható etika- vagy hit- és erkölcsoktatás bevezetését is javasolják. Közben több civil szervezet és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is a törvényjavaslat visszavonását kérte.