Kemény vizsga vár a pályakezdő tanárokra - itt vannak a részletek Közoktatás
Eduline

Kemény vizsga vár a pályakezdő tanárokra - itt vannak a részletek

Szigorú vizsgákon kell átmenniük a kezdő tanároknak: szaktárgyi és pedagógiai ismereteikről is számot kell adniuk azoknak a "gyakornokoknak", akik a második ledolgozott év végén minősítő vizsgát tesznek. Mi kell a pedagógus I fokozat megszerzéséhez?

A gyakornoki fokozatba sorolt pedagógusoknak - vagyis azoknak, akiknek két évnél kevesebb szakmai tapasztalatuk van - a második év végén több elemből álló minősítő vizsgát kell tenniük.

Ellenőrzik a pedagóguskompetenciák meglétét, így többek közt a tantárgyi és tantervi tudást, a szakmai felelősségvállalást, valamint a módszertani felkészültséget. A minősítő bizottság emellett több tanórát végignéz, majd értékeli a „gyakornok” portfólióját is, amelynek egyebek mellett a szakmai önéletrajzot, legalább tíz tanóra kidolgozott és utólagos reflexiókkal ellátott óratervét, a szakmai életút értékelését, illetve a pedagógust foglalkoztató intézmény környezetének bemutatását is tartalmaznia kell. A portfóliót meg is kell majd védeni a bizottság előtt, de figyelembe veszik az „intézményi önértékelés” megállapításait, valamint a tanfelügyelő tapasztaltait is.
 

Mikor kell jelentkezni a minősítési vizsgára?
Azok a gyakornokok, akiket 2013. szeptember 1. és 2013. december 31. között vettek fel valamelyik közoktatási intézménybe, nem választhatnak: kötelező jelentkezniük a 2015-ös minősítő eljárásra, a kétéves gyakornoki idő végén vizsgázniuk kell. Ha ezen a vizsgán átmennek, 2016. január 1-től a pedagógus I fokozatba lépnek, és ennek megfelelően kapnak fizetést is. Ki kaphat 2016-tól magasabb fizetést? Itt találjátok részletes összefoglalónkat.

Mivel a pályakezdők csak akkor léphetnek tovább a „pedagógus I” kategóriába, ha a vizsgán legalább hatvan százalékos eredményt érnek el, a két év gyakornokoskodás idejére mentorokat is kapnak, akik legalább félévente értékelik a teljesítményüket. Ha így sem sikerül a vizsga, a pályakezdő pedagógusokra további két év gyakornokoskodás vár.

A pedagógus-életpályamodellről szóló cikkeinket itt találjátok, a tanári minősítésről pedig itt olvashattok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.