A hét hírei: utcára vonultak a tanárok, meztelenül tiltakoztak a kaposvári egyetemisták Közoktatás
Eduline

A hét hírei: utcára vonultak a tanárok, meztelenül tiltakoztak a kaposvári egyetemisták

Országszerte tüntettek szombaton a tanárok az iskolák államosítása, az iskolarendőrség bevezetése és a központi tantervek ellen. Kaposváron meztelenre vetkőztek a hallgatók a rektor utasítása ellen tiltakozva, amely a tanárok és a diákok öltözködését is szabályozná. Megnéztük, mit lehet tudni a 2014-es felvételiről, és azt is, mely országok egyetemein és főiskoláin tanulhattok ingyen. A hét hírei és cikkei.

Tanárok, szülők és diákok tüntettek

Országos megmozdulást szervezett szombaton, a pedagógusok világnapján a Hívatlanul Hálózat, a tüntetéshez csatlakozott a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Hallgatói Hálózat (HaHa) és a Középiskolai Hálózat (KiHa is). A résztvevők többek között az iskolák államosítása, az iskolarendőrség és a központi tantervek ellen tiltakoztak. Budapesten körülbelül ezren, Szegeden és Pécsen körülbelül százan voltak - a fővárosban a hivatalos rendezvény vége után a HaHa vezetésével százan a Lánchídhoz vonultak. A budapesti tüntetésről szóló tudósításunkat itt olvashatjátok, a szegedi és a pécsi megmozdulásról szóló cikkünket pedig itt találjátok.

Ilyen lesz a 2014-es felvételi

Kevesebb mint három hónap múlva elstartol a 2014-es felsőoktatási felvételi: az biztos, hogy az alap- és osztatlan képzéseken emelkedni fog a minimumponthatár, és több szakon lesz kötelező az emelt szintű érettségi. Elképzelhető az is, hogy a diákoknak teljesen új típusú intézményekbe kell majd jelentkezniük. Cikkünket itt olvashatjátok.

Az USA-ban most omladozik a közösségi főiskolák rendszere

Az Egyesült Államok Kalifornia államában 1960 óta tartja magát az a rendszer, amelyet Magyarországon most szeretnének bevezetni. A felsőoktatási stratégiában szereplő közösségi főiskolákhoz hasonló community college-ok azonban úgy gondolják, többé nem tudják ellátni a feladatukat, mert a munkáltatóknak nem elég a náluk megszerezhető végzettség. A részleteket itt olvashatjátok.

Dress code Kaposváron

Betiltaná a túl rövid szoknyát, a rövidnadrágot, a kivágott és pánt nélküli ruhákat, a strandpapucsot, a túl erős parfümöt és sminket a Kaposvári Egyetem rektora. A hallgatók nem lelkesednek az ötletért: színészhallgatók egy csoportja az utasítás elleni tiltakozásul meztelenre vetkőzött az órán, hétfőn pedig strandpapucsos-törülközős demonstrációt szerveznek a diákok. A Kaposvári Egyetem viszont nem enged a dress code-ból: közleményüket itt olvashatjátokMit gondolnak a kommentelők? Itt nézhetitek meg.

Ezt gondolják a diákok a felsőoktatásról

A diákok 32 százaléka szerint az iskolák tanári kara egyáltalán nem, vagy csak részben becsületes. A Transparency International felméréséből kiderül: Magyarországon a felvételi bizottságokat a tanulók 26 százaléka, általában a közoktatást pedig 52 százaléka tartja korruptnak. A hallgatók 46 százaléka a hallgatói önkormányzatról mondta ugyanezt. A részleteket itt találjátok.

Elfogyott a pénz a Képzőművészeti Egyetemen

A Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora körlevélben értesítette a dolgozókat, hogy szeptemberi fizetésenként mindössze 50 ezer forintot tudnak utalni nekik, mivel az intézmény bankszámlájáról az összes pénz elfogyott. Klinghammer István felsőoktatási államtitkár utasítására 100 millió forintos azonnali támogatást kap az egyetem.

Feszült légkör a Corvinuson

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez fordult Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora a gazdasági főigazgató miatt, aki a rektor szerint többször visszaélt ellenjegyzési jogával. Rózsás Péter András válaszlevelében azt írta: mindig a jogszabályoknak és utasításoknak megfelelően járt el. Közben két ügyben is nyomoz a rendőrség a Corvinuson: erről itt olvashattok.

California Institute of Technology: a Times Higher Education rangsora szerint ez a világ legjobb egyeteme

Friss világrangsorok

Megjelent a Times Higher Education (THE) 2013/2014-es felsőoktatási rangsora, amelyet harmadik éve a California Institute of Technology (CalTech) vezet. A listára idén sem került fel egyetlen magyar egyetem sem. A részleteket itt olvashatjátok, a CalTech-ről itt, a top 5-ről pedig itt nézegethettek képeket.

A Financial Times 2013-as, a világ legjobb, általános menedzsmentismereteket nyújtó mesterszakjait listázó rangsorára viszont felkerült a Budapesti Corvinus Egyetem: az intézmény vezetés és szervezés képzése a 68. helyet szerezte meg. A részleteket itt találjátok.

Mely országokban tanulhattok ingyen?

Több európai ország egyetemein és főiskoláin tanulhattok ingyen, de érdemes körülnézni az államközi szerződések között és az egyes intézmények honlapjain is. Cikkünket itt találjátok. Melyek a legnépszerűbb úticélok a magyar diákok körében? Az EngAme kutatásáról itt olvashattok.

Nem az "örök egyetemistákkal" van a baj

Némileg ellentmond Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár korábbi állításainak az új felsőoktatási stratégia: a dokumentum szerint a lemorzsolódásért elsősorban nem a "lófráló" egyetemisták a felelősek. Az okok között említik a képzési programok csőszerű jellegét és a minőségi képzés helytelen értelmezését. A részleteket itt olvashatjátok, a felsőoktatási stratégiáról szóló összes cikkünket pedig itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.