Már 2020-ra látványos fejlődést szeretnének érni a digitális oktatásban, ezért szeptemberben hozzákezdenek a furcsa rövidítésű DOS végrehajtásához.
Az elkészített stratégia minden elemében illeszkedik a köznevelési, a szakképzési, a felsőoktatási és a felnőttképzési rendszert fejlesztő kormányzati elképzelésekhez - mutatta be a DOS-t Deutsch Tamás miniszterelnöki biztos. Úgy fogalmazott, ma már a digitalizáció nem választás kérdése, a 21. században Magyarországán nincs olyan ember, aki kizárhatja az életéből a digitális világot, hiszen valamilyen szinten mindenkit érint.
A most elkészült stratégián keresztül a magyar oktatási rendszerben az eddigieknél jóval nagyobb szerepet kap a digitális világ, amihez az oktatáson belül új személetmódra, új pedagógiai módszertanra, új tanulási folyamatokra és a digitalizációra nyitott oktatási környezetre van szükség - ismertette Deutsch Tamás. A stratégia foglalkozik a fizikai infrastruktúrával, az intézmények eszközellátásával, a pedagógus digitális felkészültségével és az oktatási tananyagokkal is.
A jövő oktatásával külföldre lép a magyar tankönyvpiacról a Mozaik
Világszínvonalú oktatási szoftvercsomagot alkottak a fiatal tankönyvkiadók, be is törnének a nemzetközi piacra. Magyarországon nem használható a díjnyertes e-tananyag. Komoly akadályokba ütközött a szegedi központú Mozaik Kiadó, mikor a kormány beszűkítette, lényegében államosította a magyar tankönyvpiacot. A piacvezető Mozaik még évekkel korábban, az e-táblák bevezetésének hírére kezdett a technológiát kihasználó oktatási szoftverek, e-tankönyvek fejlesztésébe, ami az átalakult magyar piacról a kitörést jelentheti.
A stratégiától azt várják - közölte a miniszterelnöki biztos -, hogy 2020-ra befejeződik a teljes magyar oktatási rendszer digitális átalakítása. Minden tanárnak és oktatónak lehetősége lesz döntő részben ingyenes kompetenciafejlesztésre, az állampolgároknak az alapvető digitális tudás elsajátítására, a kis- és középvállalkozások tulajdonosainak, vezetőinek pedig a cégük érdekében elsajátítandó digitális tudás megszerzésére.
Deutsch Tamás szerint a stratégia révén Magyarország 2020-ra eljuthat oda, hogy a digitális írástudás és -használat, az internet elterjedtségének tekintetében, a pedagógusok digitális felkészültségében, az oktatás digitalizáltságában megelőzi az Európai Unió átlagát.
Szórakoztató névválasztás |
Az egykori DOS az iskolában most tanuló generációk számára már keveset mond. Egykor korszakalkotó operációs rendszer volt, az elnevezés Disk Operating System-et takar, azaz lemezek kezelésére képes operációs rendszert. Ennek a sokak által nosztalgikus érzéssel is átszótt rendszernek az elnevezését átvéve érdekes, hogy pont a jövő statégiájánál használják. A mostani Windows rendszerekből is még a mai napig előcsalogatható a DOS-parancssor a "cmd" alkalmazással. |
Palkovics László oktatásért felelős államtitkár azt mondta: a gyorsan változó digitális világhoz az oktatásnak is alkalmazkodnia kell, ezért a nemzeti alaptanterven belül a digitális eszközök és a digitális tudás használata célzottabban jelenik meg a stratégia keretében. A matematikai, a természettudományi, az informatikai és a műszaki képzésekre jelentkezők számának növelése a cél, az évek óta 25 százalékot kitevő jelentkezési arányt 40 százalékra szeretnék emelni a szóban forgó területeken - tette hozzá.
A tanárok célzott és jól ütemezett digitális továbbképzésére is szükség van, lehetőleg minél több pedagógus bevonásával - mondta Czunyiné Bertalan Judit kormánybiztos.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |