Újabb hiányosságokat talált az ÁSZ, most a nem állami intézményeket vizsgálták Közoktatás
MTI

Újabb hiányosságokat talált az ÁSZ, most a nem állami intézményeket vizsgálták

Az államháztartáson kívüli köznevelési intézmények fenntartói szabályszerűen alakították ki a működés feltételeit, de az állami támogatások felhasználásának nyilvántartásában és a belső szabályozottságnál hiányosságok merültek fel - többek között ezt állapította meg az Állami Számvevőszék vizsgálatában.

Az Állami Számvevőszék 2015-2017 között összesen 12 nem állami, humán szolgáltató intézményeket fenntartó alapítványnál, közalapítványnál, nonprofit gazdasági társaságnál folytatott le ellenőrzést. Az érintett fenntartók a humánszolgáltatási közfeladatok ellátásáról 23 intézmény működtetésével gondoskodtak, feladatellátásuk területileg - a hozzájuk kapcsolódó 387 tagintézménnyel és telephellyel - szinte az ország egész területére kiterjedt, és egy kivételével a köznevelés területén működtek. 
    

A számvevőszék MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint elemzésük megállapította, hogy a fenntartók szabályszerűen alakították ki a saját, illetve intézményeik működési és közfeladat ellátási feltételeit, kereteit. 
    

Az éves beszámoló készítési kötelezettségüknek eleget tettek, jelentős részben a jogszabályi előírásokat betartva készítették el az éves pénzügyi beszámolókat. Ugyanakkor az ellenőrzések több hibát tártak fel jellemzően az eredmény-kimutatás, illetve a mérleg nem jogszabályi előírásoknak megfelelő elkészítéséből adódóan. A beszámolók a hibás adatokat illetően nem nyújtottak megfelelő tájékoztatást az adott szervezet gazdálkodásáról.

Úgy rossz, ahogy van - tényleg nagy baj van a középiskolai felvételivel

"A rendszer úgy rossz, ahogy van" - fogalmazott meg sommás véleményt a középiskolai felvételiről az Eduline-nak a Magyartanárok Egyesületének elnöke, akinek véleményével alighanem oktatáskutatók, gyermekpszichológusok is egyetértenek. De mivel lehetne helyettesíteni a jelenlegi felvételit? Körzetes középiskola vagy sorsolásos rendszer? És vajon rontana-e a helyzeten, ha a kormány az összes középiskolát arra kötelezné, tartson írásbeli felvételit?

 

A fenntartók a költségvetési támogatásokat többségében szabályszerűen - néhány esetben az előírt határidőt túllépve - adták át intézményeiknek. Emellett azonban 2012-2013 között több esetben előfordult, hogy a fenntartók a jogszabályi előírás ellenére nem adták át a támogatások teljes összegét az intézményeknek. 2014-től a jogszabály már nem írta elő a fenntartók számára a költségvetési támogatások intézmények részére történő teljes körű átadásának kötelezettségét. Ugyanakkor azok a fenntartók, amelyek 2014-2015 között ezzel a lehetőséggel éltek, a jogszabályi előírások ellenére nem rendelkeztek az át nem adott támogatások cél szerinti felhasználását alátámasztó nyilvántartással. 
    

Alapvető hiányosságok voltak a számviteli, valamint az iratkezelési szabályozás terén. A fenntartók jellemzően nem szabályozták a közérdekű adatok nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos kérdéseket, és több esetben nem, vagy nem megfelelően tettek eleget a nyilvánosság tájékoztatására vonatkozó kötelezettségüknek. Jelentős részük a törvényi előírás ellenére nem végezte el az intézmények pedagógiai programjában meghatározott feladatok végrehajtásának értékelését, az értékelési kötelezettségnek eleget tevő fenntartók pedig több esetben a jogszabályi előírás ellenére nem hozták nyilvánosságra az értékelés eredményét - rögzítették a számvevők. 
    

A szabályszerű feladatellátás érdekében az ÁSZ ellenőrzései során 71 javaslatot fogalmazott meg a fenntartók vezetői részére, az ellenőrzöttek a javaslatok hasznosítása érdekében a szükséges intézkedési terveket elkészítették.
    

Az ÁSZ összegzésében felidézte: a törvényi előírások az 1990-es évektől lehetővé tették, hogy az egyházak, alapítványok, közalapítványok és más jogi személyek, továbbá egyéni vállalkozók iskolákat, illetve egyéb oktatási-nevelési intézményeket alapítsanak és tartsanak fenn. A nem állami intézményfenntartók részére közfeladataik ellátására évente jelentős összegű pénzügyi támogatást biztosítanak a mindenkori költségvetési törvények.

Három főiskolán talált szabálytalanságokat az Állami Számvevőszék

Három főiskolán talált gazdálkodási szabálytalanságokat az Állami Számvevőszék (ÁSZ). A közlemény szerint az ÁSZ befejezte a Kecskeméti Főiskola, a Szolnoki Főiskola és az Eötvös József Főiskola utóellenőrzését, és megállapította, hogy az intézkedési tervekben meghatározott feladatok jelentős részét egyik intézmény sem hajtotta végre, így nem biztosították a közpénzekkel való gazdálkodás elszámoltathatóságát és az átláthatóságot.