Nálatok melyik helyesírási hiba veri ki a biztosítékot? Tanárokat és diákokat kérdeztünk a legidegesítőbb helyesírási hibákról. Ezeket említették.
Egyelőre vagy egyenlőre? Egyáltalán nem mindegy, hogy "egyelőre áll a meccs", tehát épp szünet van, vagy "egyenlőre áll a meccs", azaz egyenlő az eredmény.
Hadd egy d-vel. Helyesen: hadd nézzem meg, mekkora had (azaz sereg) áll a kapu előtt.
Ly és j felcserélése. Bónusz, ha valamilyen ragot rontanak el, például *semmilye sincs Áginak uzsonnára, de a *muszály használatával is szabályos lincshangulatot lehet kelteni.
Egybeírás és kötőjelek. A 6:3-as szabály még a kormányzatnak sem megy, rosszul is írták a képzési államtitkárság nevét.
A mozgószabály elhibázása. Olyan gyöngyszemeket köszönhetünk neki, mint az állati hulladékgyűjtő telep, ami valószínűleg egy nagyon menő ("állati") hulladékgyűjtő telep, szemben az állatihulladék-gyűjtő teleppel.
Félrefordítások egy kis helyesírási csavarral. Ilyenkor nem tudjuk, hogy az angol- vagy a magyartudással volt a probléma. Ezeken a fotókon röhög az internet: bődületes félrefordítások.
A -val, -vel toldalék elmismásolása. Különösen idegen szavaknál felejtik el a V betűt, rontják el a kötőjel használatát. Helyesen: Renault-val, Google-lel, Boschsal.
Igekötők helytelen használata. Nehéz eldönteni, hogy az elhibázott egybeírás vagy a különírás a bosszantóbb: *megtudom oldani, *ki megyek.
Fáradság vagy fáradtság. A fáradságot illik megköszönni, ez ugyanis fáradozás, míg a fáradtságot senki nem köszöni meg, inkább kipiheni.
Indokolatlan nagy kezdőbetű. Hiába várjátok a *Karácsonyt, attól még kisbetűvel írjuk az ünnepnapokat. Ezeket a szavakat mindenki rosszul írja: a leggyakoribb helyesírási hibák.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |