A tankönyvbiztos szerint nem nyírják ki a tankönyvkiadókat Közoktatás
MTI

A tankönyvbiztos szerint nem nyírják ki a tankönyvkiadókat

A tankönyvfejlesztésért és ellátásért felelős miniszteri biztos szerint már látható az innováció és hatékonyság javulása az új tankönyvellátási rendszerben, és a magánkiadóknak is lesz helye - közülük tizenöten az idén növelték az iskolákba szállított tankönyvek számát. Erről Hegedűs István beszélt szerdai budapesti sajtótájékoztatón.

Mint kifejtette: két évtizeden keresztül nőttek a tankönyvek árai, idén először csökkentek. A korábbi akkreditációs rendszerben hosszú évekig változatlan formában kerültek az iskolatáskákba a kiadványok, ugyanakkor a mostani tanévben a tankönyvekben a nyomtatott és digitális tartalom összekapcsolásával jelentős újítások jelentek meg. Az új, állami tankönyveket sok kritika érte: ezzel kapcsolatos cikkeinket itt találjátok.

A biztos a hiányzó tankönyvekre vonatkozó kérdésre jelezte: novembertől 10-től a pótlásuk felgyorsul, és minden nap "százasával kerülnek ki" az iskolákba.  Így a héten a hiányzó kiadványok lényegi többsége ott lesz, eseti problémák azonban még lehetnek.

A miniszteri biztos az új rendszerről szólva felidézte, hogy a tavaly elfogadott törvény új alapokra helyezte a tankönyvfejlesztést és ellátást, és elkezdődött a nemzeti tankönyvprogram végrehajtása. Az állami tankönyvkiadás jegyében idén két kiadót vásároltak meg, a Nemzedéket Tudása Zrt-t és az Apáczai Kiadót. Arról, hogy hogyan búcsúztak a munkatársak a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadótól, itt olvashattok.

Augusztusban az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel (OFI) együtt három, tankönyvfejlesztéssel is foglalkozó műhelyt egy helyre, az utóbbihoz szervezték. A két társaság összes munkavállalója, eszköze, és kiadványai átkerültek az OFI-hoz állami feladatvállalásként október 1-től.

Kiemelte: mindazon pedagógusok, iskolák, akik a két kiadó könyveit rendelték meg, arra számíthatnak, hogy azokat a jövőben az OFI jelenteti meg. Ezen könyvek, sorozatok ugyanúgy rendelkezésére állnak a pedagógusoknak, iskoláknak, mint eddig - hangsúlyozta.    

Megjegyezte: gőzerővel folytatódik a jövő évi tankönyvellátás előkészítése is. Kérdésre azt mondta: van és lesz is helye a magánkiadóknak az új rendszerben. Mintegy 60 kiadó működik, és idén 15 magánkiadó növelte az iskolákba kiszállított tankönyv mennyiséget. Az iskolák évfolyamként és tantárgyként két tankönyv közül választhattak. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) korábban úgy nyilatkozott: a tankönyvpiacot az állam "einstandolta", sikeres tankönyvkiadók köteteit pedig az iskolák meg sem rendelhették - a részleteket itt olvashatjátok.

Kaposi József, az OFI főigazgatója kiemelte: állami tankönyvkiadásnak jó néhány pozitívuma van. A tankönyvek árának csökkenése mellett minőségileg is jobb kiadványok születhetnek az új rendszerben. Ennek része a kísérleti tankönyvek fejlesztése is, amelynek során több mint ezer pedagógus aktív részvételével folyik a kipróbálás.

A papíralapú könyvek és a digitális világ között szeretnének átmenetet teremteni, ennek részeként említette a nemzeti közoktatási portált. Általa az összes tankönyv és tankönyvi tartalom közkinccsé válhat - jegyezte meg.    

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet Megújuló tankönyv címmel rendez nemzetközi szakmai konferenciáját szerdán és csütörtökön. Kojanitz László, a TÁMOP fejlesztési program szakmai vezetője rámutatott: nem egyszerűen új módszertani megoldásokról van szó, hanem újra kell gondolni a tankönyvi környezetet is. Az iskolákban a digitális eszközök megjelenése mellett  műveltségről, tanulásról alkotott kép az elmúlt években jelentősen megváltozott.    

A konferencia kiemelten foglalkozik a digitális technológia alkalmazásával, az hogyan alakítja át a tananyagot és mennyire változtatja meg a tanulás folyamatát, feltételeit. Szó lesz még a hazai tankönyvkutatás eredményeiről is - mondta.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!