A NAV figyelmeztet, hogyan vállalj diákmunkát Közoktatás
Eduline

A NAV figyelmeztet, hogyan vállalj diákmunkát

Nagyon figyelj oda, ha nem diákmunkaszövetkezeten keresztül mész dolgozni, mert fizetni kell a napi munkád után.

A Nemzeti ADó és Vámhivatal közleményben hívta fel a figyelmet a diákok munkavállalásának adózási és járulékfizetési körülményeire.Fontos, hogy a nyári munkát vállaló diákok a foglalkoztatás és a közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak. Emiatt bejelentésükre, adózásukra – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalók esetében - írják.
 
Már véga azoknak az időknek, mikor suttyomban 12 évesen szórólapoztak a diákok, sőt 14 évesen sem lehet dolgozni a nyáron. A diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak iskola mellett is, de szünidőben a 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, ha általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak. A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, amit a NAV-nál kell igényelni.

Érdemes lehet ellenőrizni a munkáltatót, mielőtt elkezdenétek dolgozni.

Óránként kétezret is kereshet diákmunkában, aki jól választ

A lányok körében továbbra is a legnépszerűbbek a bolti kisegítői munkák, míg a fiúk inkább a könnyű fizikai vagy informatikai területen keresnek állást a nyárra.

A diákmunkával szerzett jövedelem is adóköteles, a személyi jövedelemadó mértéke 15%, amit a munkaadó adóelőlegként von le a diák bruttó béréből. Ha munkaviszonyban, vagy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyban dolgozik a tanuló, akkor egyéni járulékot is kell fizetnie. A foglalkoztatónak a jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallás tervezetéhez. Megilyedni nem kell, ha csak diákmunkából származó jövedelmed van, nagyon egyszerű a bevallás elkészítése.

Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – minimum az alapbért és a munkakört tartalmazó – munkaszerződéshez, az alkalmi munka és idénymunka esetében viszont ez nem kötelező - valamilyen munkáltatói igazolást azonban érdemes beszeretni, hogy véletlenül se járjatok pórul. A munkakeresésben és munkavállalásban segítséget nyújtanak a diákszövetkezetek, de bárki önállóan is feltérképezheti a lehetőségeket - ebben segítséget ITT találsz.

Foglalkoztatás típusa

Adó

Járulék

munkaviszonyban

15%

10% nyugdíjjárulék

8,5% egészségbizto­sítási és munkaerő-piaci járulék

iskolaszövetkezet tagjaként

15%

nincs

megbízással

15%

havi 33 300 forinttól
10% nyugdíjjárulék
7% egészségbiztosí­tási járulék
idénymunkában

idénymunkában

napi 500 Ft
(munkáltató fizeti)

nincs

alkalmi munkában

napi 1000 Ft
munkáltató fizeti)

nincs

A témában ajánljuk
20 ezer diák dolgozhat az önkormányzatoknál nyáron
A tankötelezettség csökkentése óta 187-szer több a fiatalkorú közmunkás
Komoly változásra készülhet az, aki a diákmunkát vállal a jövőben

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.