Részletek a BME modellváltásáról, szigorítaná a kormány az iskolai tankönyvhasználatot. Mutatjuk, mik történtek novemberben.
Szigorítana a kormány a státusztörvény tankönyvekkel foglalkozó passzusán, amelyet ha elfogadnak, akkor "a pedagógus a nevelő-oktató munka során kizárólag a tankönyvjegyzéken szereplő tankönyvet, továbbá az Alaptörvényben, valamint a Nemzeti Alaptantervben szereplő érvényes értékeknek megfelelő tansegédlet(et) használhasson" - derült ki 2024. novemberének első napjaiban
A törvénymódosítás után kizárólag csak a tankönyvjegyzékben szereplő tankönyveket és segédleteket lehetne használni, melyek ellenőrzése az iskolaigazgatók dolga lenne.
A módosítás ellen a Magyartanárok Egyesülete és a Történelemtanárok Egylete is tiltakozott.
Mindemellett a hónap során a csepeli magyar-ukrán iskolába látogatott Volodimir Zelenszkij ukrán miniszterelnök, és elkezdődtek az egyeztetések a kormány és a pedagógus szakszervezetek között a 2025. januárjában esedékes következő pedagógusbér-emelés részleteiről.
November 8-án pert nyertek a korábban polgári engedetlenség miatt a budapesti VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott pedagógusok, Molnár Barbara, Ocskó Emese, Palya Tamás, Sallai Katalin és Törley Katalin az illetékes tankerülettel szemben.
A pedagógusoknak a bíróság 27 millió forintot ítélt meg, és bár az indoklás szerint a polgári engedetlenség során a diákok érdekei veszélyeztetve voltak, a bíró megjegyezte, hogy a tankerület részéről nem volt logikus, hogy mi alapján rúgták ki a polgári engedetlenségben részvevő tanárokat, miközben mások még figyelmeztetésben sem részesültek.
Terítéken a BME modellváltása
Ahogy arról korábban beszámoltunk, júniusban az egyetem modellváltását nyíltan támogató Charaf Hassan került a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem élére; az új rektor pedig novemberben a modellváltás részleteiről is beszámoltunk.
Elmondta többek között, hogy nem szeretné, ha az egyetem egy vagyonkezelő alapítvány kezébe kerülne, helyette a vállalatokban látja az egyetem jövőjét, ami így nem esne ki a Horizont Európa és az Erasmus+ programból sem.
"Az egyetem fejlődéséhez többlettámogatást biztosítani tudó, tőkeerős, az egyetem gazdasági, piaci kapcsolatait erősítő, hazai vállalat vagy vállalatok is fenntartói szerepet és felelősséget vállalhatnak. Emiatt az egyetem fenntartói joga állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerülhet" - közölte a BME.