Begyűjtött telefonok, tüntetés és bezárt iskolai könyvtárak - ilyen volt az új tanév első napja Közoktatás
Kurucz Tünde

Begyűjtött telefonok, tüntetés és bezárt iskolai könyvtárak - ilyen volt az új tanév első napja

A 2024/2025-ös tanév első napján két tüntetést is szerveztek a Madách felmentett igazgatójáért, reggel az iskolákban begyűjtötték a telefonokat és több intézményben nem tudott kinyitni a könyvtár.

Két tüntetés is volt az első nap

Meglehetősen döcögősen kezdődött az iskolákban a 2024/2025-ös tanév. Rögtön az első nap fél nyolckor egy rendhagyó tanévnyitón színes pólókban demonstráltak a diákok a Madách Imre Gimnázium épülete előtt a múlt héten leváltott igazgató, Mészáros Csaba miatt. A demonstráción többen is felszólaltak. A diákok mellett Vízi Dávid színművész Ady Endre Ifjú szívekben élek című versét olvasta fel. Ezt követően két korábbi igazgatóhelyettes is beszédet mondott és megköszönték a tanároknak, hogy ebben a nehéz helyzetben is megmaradnak embernek és pedagógusnak.

Este 18 órakor a Belügyminisztérium előtt szintén Mészáros Csaba miatt tüntettek a diákok, a tanárok, a szülők és a szimpatizánsok. A demonstráción a diákok parázs beszédekben az oktatási rendszer problémáira is felhívták a figyelmet, amelyek ellen Mészáros Csaba "Mészi" intézményvezetőként 24 év keresztül megpróbált küzdeni.

Az iskola egyik diákja úgy fogalmazott, hogy azért vannak itt, hogy

ne tűrjük azt, ami a mi iskolánkkal, a Madách-csal, és a közoktatással rendszerszinten történik

Az Eduline-on is beszámoltunk korábban arról, hogy nem akarta elvenni a diákoktól a telefont, ezért kirúgták a Madách Imre Gimnázium igazgatóját. A Belügyminisztérium azzal indokolta a döntését, hogy egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt.

Először szedték be a telefonokat

A telefonokat az iskolában hétfő reggel kellett először leadni a diákoknak. A Belügyminisztérium közlése szerint a  szabályozásokat, a tárolás módját, a készülékek visszaadásának rendjét és az ezzel kapcsolatos egyéb kérdéseket elméletileg az intézmények házirendjében kell szabályozni. Az viszont biztos, hogy a mobilokat a szünetekben sem használhatják a diákok, a tanórai, pedagógiai célú okoseszköz-használatot pedig minden esetben a Krétában kell rögzíteni.

Volt olyan intézmény, ahol a könyvtárban osztályonként dobozokban tették bele a mobilokat, de akadt olyan általános iskola is, ahol az utolsó pillanatban épített zárható szekrényekbe kellett berakni a telefont.  Egy fővárosi intézményben a tanáriban levő zárható szekrénybe vitték fel dobozban az első órán összegyűjtött telefonokat, mivel az  épületben ott van zárható szekrény.

Van olyan iskola, ahol még könyvtár sem lesz

A telefonok leadásán túl, van olyan iskola, ahol még a könyvtárban sem férnek hozzá a gyerekek az információhoz. Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke elmondta, hogy a szakszervezethez sorra érkeznek a jelzés, hogy akár tankerület, akár szakképzési centrum által fenntartott intézményről van szó, egyre több iskolában szüntetik meg a könyvtárakat.

"Nem feltétlenül azért szüntetik meg a könyvtárakat, mert nincsen könyvtárostanár, hanem azért, mert a könyvtárostanárnak más feladatokat adnak, a könyvtár pedig zárva lesz."

- fejtette ki Gosztonyi, majd hozzátette, lehet, hogy a költségvetési kiadási rubrikában ez megtakarítást eredményez, de nem a gyerekek mindenek felett álló érdekeit képviseli.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.