A tankerület azt szeretné, ha másik iskolába járna, ezért nem akarták kiadni a tankönyveit az első osztályos kerekesszékes kislánynak Közoktatás
Gál Luca

A tankerület azt szeretné, ha másik iskolába járna, ezért nem akarták kiadni a tankönyveit az első osztályos kerekesszékes kislánynak

Már április óta tanulói jogviszonnyal rendelkezik, a tankerület mégis azt szeretné, ha a kijelölt helyett egy másik iskolába íratnák a 7 éves kislányt.

A leendő első osztályos Zsejke mozgássérült, ezért csak kerekesszékkel tud közlekedni. Bár már 2022-ben kijelölték az általános iskoláját, most pár nappal a tanévkezdés előtt mégsem adták át neki a tankönyveit arra hivatkozva, hogy „a kislány elhelyezése még folyamatban van” – írja a 444.hu.

A mozgássérült gyerekeknek a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Mozgásvizsgálójának kell kijelölnie, hogy melyik iskolában kezdhetik el a tanulmányaikat. Ez történt a daganatos betegséget leküzdő, most hétéves Zsejkével is, akinek már két évvel korábban meghatározták, hova fog járni.

A Mozgásvizsgáló határozata alapján 2022-ben az egyik körzetes iskolát, a Paksi Bezerédj Általános Iskolát jelölték ki a számára. A kijelölés kötelezi a tankerületet a diák befogadására, amit csak szülői kérésre lehet megváltoztatni.

„A gyereket tavasszal beíratták, az iskola értesítése szerint április 19-től tanulói jogviszonyban áll.”

Ennek ellenére szerdán az iskola tankönyvosztásán Zsejke szülei azzal szembesültek, hogy az iskola nem akarta kiadni lányuknak a tankönyveit, mert az elhelyezése még folyamatban van.

A problémák azonban már korábban elkezdődtek. A szülők még májusban jelezték, hogy szeretnének egy mozgássérült parkolót az iskola mellé, és egy rámpát, hogy Zsejke ki tudjon gurulni a kerekesszékével az udvarra.

A kérésüket nem teljesítették, helyette berendelték őket Gerzsei Péterhez, a tankerület vezetőjéhez egyeztetésre, aki a szülők elmondása szerint arra akarta őket rávenni, hogy Zsejkét inkább egy másik iskolába írassák be.

Paks városában három általános iskola található, amelyek a Szekszárdi Tankerületi Központ fenntartása alá tartoznak. Ezek közül mindegyik alkalmas mozgássérült gyerekek fogadására a szakmai alapdokumentumuk alapján.

A feltételezések szerint az átíratást a tankerület azért kérhette, mert kényelmesebb lenne számukra, ha minden kerekesszékes gyerek egy intézménybe járna.

A szerdai eset után a szülők ügyvédet fogadtak, aki felszólította a tankerületet, hogy legkésőbb péntekig adják ki Zsejke tankönyveit. A 444 megkereste a Szekszárdi Tankerületi Központot, reakció egyelőre azonban nem érkezett.

"Másodpercek alatt telnek be a kurzusok, mégis megszüntetik őket" – a Corvinus hallgatói tüntettek a nyelvoktatás átszervezése ellen Felsőoktatás Palotás Zsuzsanna

"Másodpercek alatt telnek be a kurzusok, mégis megszüntetik őket" – a Corvinus hallgatói tüntettek a nyelvoktatás átszervezése ellen

Nagyrészt elsőéves hallgatókból álló tömeg gyűlt össze hétfő este a Corvinus Egyetem főépülete előtt. A kilátásba helyezett kis nyelvi képzések megszüntetése ellen tüntettek, hangsúlyozva azt, hogy a döntést az egyetem vezetősége mindenféle egyeztetés nélkül hozta meg. A hallgatók három-négyszeres túljelentkezéssel találják szembe magukat a nyelvi tárgyfelvételnél, így még felháborítóbbnak tartják a képzések egyik pillanatról a másikra való megszüntetését. A diákok tárgyalnak az egyetemmel.