Esőben várakoztatta a diákokat a koronavírus-járvány idején, szülőket perelt be, mégis kitüntették. A nagycenki családok tömegével hordják át a gyerekeiket a környező települések iskoláiba a helyi iskola igazgatója miatt, aki ellen hiába indítottak petíciót is az évek óta dagadó botrányok apropóján. A tankerület és a Belügyminisztérium továbbra is alkalmasnak vélik az intézményvezetői feladatok ellátására.
Több mint 300 szülő, a település lakosságának 11 százaléka, az iskola ügyében érintettek jelentős része írta alá azt a petíciót, amit júniusban a Győr-Moson-Sopron vármegyei Nagycenken élő szülők indítottak annak érdekében, hogy ne nevezzék ki további 5 évre az iskola élére annak jelenlegi igazgatóját, H. Gabriellát, aki 2009 óta vezeti az intézményt.
A Széchényi család örökségéről és a Széchenyi-kastélyról is ismert, Soprontól alig néhány kilométerre fekvő Nagycenken a Széchenyi István Általános Iskola honlapja szerint a középkor óta működik iskola.
A körülbelül 3000 lakosú nagyközség lakói úgy vélik, 10-15 évvel ezelőttig innen „bárhová eljuthattak” a nagycenki gyerekek, mostanra azonban leginkább már a rossz híréről ismert az intézmény.
Az iskolaköteles korú, szeptembertől első osztályba készülő 33 helyi óvodásból mindössze 13 jelentkezett a nagycenki iskolába. A többieket inkább a szomszédos települések intézményeibe, Sopronba, Peresztegre illetve Sopronkövesd nagylózsi telephelyére viszik a szülők, ahogy azt a legalább 17 általános iskolást is, akiket a szülők elmondásai szerint a nyár folyamán íratnak ki a nagycenki iskolából.
A probléma ismert a helyi önkormányzat képviselői testülete előtt is, ami egyébként a honlapon elérhető nyilvános dokumentumok és jegyzőkönyvek szerint már H. Gabriella 2014-es igazgatói pályázatát is elutasította. Az iskolát fenntartó tankerület mégis minden alkalommal megfelelőnek ítélte az igazgatónőt; így történt ez 2024-ben is annak ellenére, hogy a szülők már június elején, a pályázat elbírálása előtt eljuttatták a Soproni Tankerületi Központhoz a petíciójukat.
Farkastörvények uralkodnak
„Köztudott, hogy több mint egy évtizede az igazgató asszony és a szülők közötti kapcsolat finoman fogalmazva nem tökéletes” – írja az Eduline megkeresésére küldött válaszában Tóth Melinda önkormányzati képviselő, aki szerint bár az igazgató asszony egy kiválóan képzett, a pozíció betöltéséhez szükséges kompetenciákkal rendelkező pedagógus, sajnos a szülőkkel való kommunikációja „átgondolásra” szorul.
Az elmúlt napokban a szerkesztőségünket ugyanis Nagycenken élő szülők és pedagógusok, de volt diákok is megkeresték, akik szerint az iskola környékbeli rossz híréért elsősorban H. Gabriella igazgató asszony „diktatórikus” és „nárcisztikus” természete felel.
El akarja taposni azokat a szülőket, akik nem akarnak szürke kisegérként láthatatlanok maradni és felemelik a hangjukat a gyerekek és az iskola érdekében
– panaszolja az egyik érintett szülő, akinek több gyereke is a nagycenki iskolába jár.
Egy másik érintett anyuka szerint az igazgató az iskola óvodás gyerekek szüleinek tartott bemutatkozásán kijelentette; nem kell, hogy a diákok szeressenek iskolába járni, a szülői munkaközösség gyűlésein pedig előszeretettel hangoztatja, hogy az intézményben „farkastörvények uralkodnak” és „diktatúra van".
Ehhez képest az iskolában vannak gyerekek, akik rendszeresen bántalmazzák az osztálytársaikat, hiába fordulnak azonban a szülők az igazgató asszonyhoz, általában azt a választ kapják, hogy nem tud mit tenni. Egy kislányt például tanítási idő alatt, az egyik órák közti szünetben véraláfutásosra rugdostak a társai, a szülők panaszára azonban az igazgatónő azzal felelt, hogy miért nem védte meg magát a gyerek, a probléma megoldására neki nincsenek eszközei, és hogy "majd akkor tud cselekedni, ha a társai az ablakon lökik ki" a kislányt.
Tovább súlyosbít a helyzeten, hogy Fekete Szabolcs önkormányzati képviselő szerint - aki szintén nem a nagycenki iskolába járatja a gyerekeit - a problémák miatt nem csak a gyerekek szivárognak el évek óta a településről, hanem a pedagógusok is.
Az intézmény egy korábbi tanára szerint ugyanis az igazgatónővel nem csak a szülők tudnak nehezen kommunikálni, de a tantantestület azon tagjai is, akik nem feltétlen értenek egyet a nézőpontjával és a módszereivel.
A több környékbeli iskolában is óraadóként dolgozó tanár szerint az órarendeket rendszeresen úgy állították össze a nagycenki iskolában, hogy nem vették figyelembe a kéréseit, igényeit és azt, hogy más intézményekben is tanít.
Állítása szerint az igazgatónő a pedagógusokkal titoktartási szerződést írat alá; az engedélye nélkül nem oszthatnak meg a szülőkkel például olyan fontos időpontokat, mint az iskolai Farsang vagy Anyák napi ünnepség időpontja. Emellett gyakran emeli fel a hangját, a szülői értekezleteken a szülők előtt kritizálja a pedagógusokat, és 20-30 éve, vagy még annál is hosszabb ideje tanító tanárokat „üldözött el”, akiket el sem búcsúztatott az iskola. Helyette maradtak az idős, nyugdíj előtt álló, vagy már nyugdíjból visszahívott tanárok és azok a pedagógusok, akiknek a szülők szerint nincs türelmük a gyerekekhez. Sőt, visszaélnek a hatalmukkal.
Van például olyan szülő, aki más gyerek szüleitől tudta meg, hogy a tanító néni a túlsúlyos másodikos kisfiának azt mondta; ha nem zabálna annyit, talán a matek is jobban menne neki. Más gyerekeknél gyomorfájdalmak, hányinger képében nyilvánul meg az iskolai stressz, és olyan is volt, aki álmában elkezdett újra bepisilni. Ezekben az esetekben is hiába fordultak a szülők az intézményvezetőhöz majd a tankerülethez, megoldás sosem született, így egy idő után inkább már nem is próbálkoztak.
Beperelte a szülőket
A helyzet súlyosságát és a megfelelő kommunikáció hiányát leginkább az támasztja alá, hogy az intézményvezető 2020 őszén rágalmazás és rémhírterjesztés vádjával számos nagycenki szülőt beperelt, köztük egy háromgyermekes édesanyát is, akire letöltendő börtönbüntetést kért.
A történet 2020. szeptember 1-jére, a koronavírus-járvány idejére nyúlik vissza. A lapunkhoz eljuttatott jegyzőkönyv szerint ezen a napon és az azt megelőző éjszaka is Nagycenken és a környékbeli településeken esett az eső. A Széchenyi István Általános Iskola épületébe, az évnyitóra érkező gyerekeket azonban a járvány miatt csak „a hatályos jogszabályi előírásokat betartva” lehetett beengedni.
A szülők beszámolója szerint a diákokat lázmérőzték, ami miatt az ünneplős tanulók feltorlódtak az épület előtt az esőben. Az eszköz ráadásul elromlott és annak ellenére, hogy a jegyzőkönyv szerint az iskola több bejárati ajtaját is megnyitották a diákok előtt, a szülők szerint ez hosszú ideig nem következett be és a gyerekek megáztak.
Az Eduline-nak nyilatkozó egyik érintett gyerek édesapja úgy emlékszik, a történteken több szülő is felháborodott, akik telefonon keresztül panaszt tettek az illetékes Soproni Tankerületi Központnál. Bár emlékei szerint a tankerületi központ néhány órán belül akár 30-40 telefonhívást is fogadhatott, szerinte ezeket a tankerület "szisztematikusan letagadja" és a lapunknak küldött válaszában Everling Dániel, a tankerület főosztályvezetője is azt írta; 2020-ig visszamenőleg összesen két szülői panasz érkezett a fenntartóhoz. Ezeket kivizsgálták és annak eredményeiről tájékoztatták a szülőket.
A kialakult helyzetben sem az intézmény vezetése, sem a szülők nem megfelelő eszközökkel, együttműködve keresték a megoldást, hanem egymás hibáztatása és a felelősség másik félre hárítása határozta meg cselekedeteiket, és az eset feldolgozásában és utóéletében is ezek jellemezték a felek viselkedését
– írta Marek János tankerületi igazgató az egyik érintett szülő lapunkhoz eljuttatott, írásban benyújtott panaszára válaszul 2020. szeptember 23-án.
A tankerületi igazgató többek között arra is utal, hogy az egyik érintett édesanya a közösségi oldalán is beszámolt a történtekről, és bár az igazgató személyét nem sértette meg, az évnyitón történteket kritikával illette.
A bejegyzésre több száz komment és megosztás érkezett. A Soproni Járásbíróság elé H. Gabriella által terjesztett tényállás szerint „a közösségi platform felületét szinte elárasztották a minősíthetetlennél minősíthetetlenebb bejegyzések” nem csak a diákok szüleitől, de az ismerőseiktől és környékbeli lakosoktól is, akik sértő megjegyzéseket tettek az igazgató személyére.
H. Gabriella összesen kilenc személy ellen indított pert. Volt, akik ellen később visszavonta, mások ellen ejtette a vádat a bíróságon történt nyilvános bocsánatkérést követően. A poszt szerzőjére, egy háromgyermekes édesanyára azonban letöltendő börtönbüntetést kért azzal érvelve, hogy a szülő nem akadályozta és fékezte meg a kialakult kommentháborút. Az édesanyát végül nem találta bűnösnek a bíróság, számos kommentelőnek azonban több százezer forintos pénzbírságot kellett fizetnie.
A Széchenyi István Általános Iskola életében ugyanakkor nem ez volt az első bíróságon végződő esemény.
Az iskola egy korábbi diákja szerint 2013-ban egy körülbelül 12-13 éves diák családját is beperelték, miután a gyerek sérelmezte és szóvá is tette, hogy az egyik tanára – emlékei szerint az igazgatónő férje vagy élettársa – hogyan bánt a gyerekekkel testnevelés órán.
Maruzsa Zoltánhoz is eljutott
Annak ellenére, hogy az iskola és a szülők közti problémák ismertek az önkormányzat, és feltehetően a tankerület részéről is, és hogy a 304 szülő aláírásával a H. Gabriella kinevezése elleni petíciót a szülők eljuttatták a Soproni Tankerületi Központhoz, június 29-én ismét őt választották a Nagycenki Széchenyi István Általános Iskola élére.
A szülők a panaszaikat és a petíciót az intézményvezetőket kinevező Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárnak is elküldték. Válaszlevelében Maruzsa azt írja; tisztában vannak azzal, hogy a döntés „nem mindenki tetszését nyeri el”, de a döntéshozatal során „a legfontosabb szempont a tanulók érdeke volt.”
Márpedig az államtitkár szerint H. Gabriella a vezetői kompetenciái, a köznevelési rendszerrel kapcsolatos ismeretei és az eddigi munkája alapján – amit 2020. októberében miniszteri kitüntetéssel ismertek el – megfelelő a pozíció betöltésére.
Miközben tehát az elmúlt hetekben országszerte számos olyan iskolaigazgatót váltottak le, akiknek a munkájával a szülők, a diákok és a tantestület is elégedett, Nagycenken hiába szól tucatnyi érv az igazgatónő ellen, továbbra is ő marad az általános iskola élén, ahonnan lassan az összes diákot átviszik a környező települések intézményeibe.
Ezt egyébként a szülők elmondása szerint a tankerület igyekszik megakadályozni. Amikor ugyanis kiderült, hogy nincs meg az első osztály indításához szükséges 15 fős osztálylétszám a következő tanévre, a peresztegi általános iskola igazgatóját arra utasították, hogy utasítsa el a nagycenki gyerekek jelentkezését az intézménybe. Arra a kérdésünkre, hogy ez valóban így volt-e, a Soproni Tankerületi Központ azt a választ adta, hogy a nem körzetes tanulókat az iskoláknak nem kötelező felvenniük, és mivel néhány iskola befogadóképessége korlátozott, így a nem körzetes gyerekeket első fokon valóban elutasítottak a beiratkozáskor.
A tankerület szerint a 2024. évi beiratkozáskor másodfokon hozott döntések alapján ugyanakkor a tanulók jellemzően a választott iskolájukban kezdhetik meg a tanévet. Az Eduline-nak nyilatkozó szülők szerint viszont ez azért történt így, mert már azt fontolgatták, hogy az Oktatási Jogok Biztosát is bevonják az eseményekbe, mivel a tankerület tulajdonképpen akadályozná a szabad iskolaválasztáshoz való jogukat.
Egy elkeseredett szülő, aki szintén elviszi a gyerekeit Nagycenkről, a problémákért felelőssé tehető igazgatóról azt mondta; bár az évnyitókon és az évzárókon rendszeresen idézi a falu büszkeségét, Széchenyi Istvánt, "a viselkedése viszont egyáltalán nem tükrözi Széchenyi szellemiségét.”
A történtekkel kapcsolatban próbáltuk utolérni a nagycenki általános iskolát és H. Gabriellát is, írásban küldött megkeresésünkre azonban cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak, a telefont nem vették fel. Amennyiben reagálnak a megkeresésünkre, frissítjük cikkünket.