Van olyan tanár, akinek a jelentkezését már 8 iskola utasította vissza.
Több pedagógus is arról számolt be, hogy nem veszik fel őket az állami iskolák, amiért nem fogadták el a pedagógus-életpályatörvény (státusztörvény) alapján írt új szerződésüket – közölte azt RTL Híradó.
Egy földrajz szakos tanár már nyolc iskola álláshirdetésére jelentkezett Budapesten és Pest megyében, de mindenhonnan elutasították, amiért nem fogadta el a státusztörvényt.
Elmesélte, hogy a legutóbbi jelentkezésnél:
„Mindenben megegyeztünk, a tantárgyfelosztásban is, hogy milyen órákat fogok tanítani, hogyan fogom tanítani, hány órám lesz, aztán másnap felhívtak, hogy nem tudnak felvenni.”
Ugyanezt tapasztalta egy másik, matematika-fizika szakos tanár is:
„Mondták, hogy reménykednek, és felhívják a tankerületet. Kiment az igazgató, 5 perc múlva visszajött és elmondta, amikor mondta, hogy matek–fizika tanár, akkor kapcsolták egyre feljebb, de végül azt a hírt kapta, hogy nem vehetnek fel.”
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szerint az igazgatók legtöbbször alkalmaznák a visszatérő kollégákat, de ezt a tankerületek megtiltják.
Egy a Híradó birtokába jutott igazgatói levélből is az derült ki, hogy az érintett tanár alkalmazását a tankerület vezetője nem támogatta.
"Nem is értem, hogyan képzelik ezt a fenntartók. Ha valaki aláírta ezt a nyilatkozatot, akkor örök életre kizárják a pedagógus pályáról?"
- teszi fel a kérdést Nagy Erzsébet.
A PDSZ szerint a törvény nem tiltja a tanárok visszatérést, csak annyi kikötés van, hogy ha valaki 90 napon belül kezd el újra tanítani, akkor annak vissza kell fizetnie a végkielégítését.
A Klebelsberg Központ az RTL kérdéseire azt válaszolta, hogy a szeptemberig nyilatkozó tanárok „maguk döntöttek arról, hogy a továbbiakban nem kívánnak köznevelési intézményben dolgozni”. Hozzátették: „A döntést a pedagógusok hozták meg, nem a fenntartók.”