2025 szeptemberétől kisebb lehet a fizetése annak a pedagógusnak, aki az értékelés során alacsony szinten teljesített.
A Belügyminisztérium (BM) Népszava érdeklődésére úgy fogalmazott, hogy a 2025/2026-as tanévtől a munkáltatók, vagyis például a tankerületek az alacsony teljesítményt nyújtó pedagógusok illetményét a rendeleti sávhatár alatt, de még a törvényi sávhatáron belül állapíthatják meg.
A státusztörvény értemében a tanárok besorolásától függ, milyen sávban mozoghat a fizetésük. Az alsó határ a következőképpen alakul:
- Pedagógus I.: bruttó 410 ezer Ft
- Pedagógus II.: bruttó 430 ezer Ft
A törvény azonban lehetőséget ad többek között arra, hogy a kormány rendeleti úton ettől eltérő sávokat állapítson meg. Ahogyan ezt is meg is tette az ünnepek között. Ennek tükrében a pedagógus I. fokozatot elért tanárok bruttó bérének összege januártól nem lehet kevesebb, mint 538 ezer forint, a pedagógus II. esetében pedig 555 ezer forint.
Ha ezek az összegek 2025 szeptemberéig változatlanok maradnak, akkor ez azt jelenti, hogy ha egy pedagógus I. fokozatú tanár nem ér el megfelelő pontszámot a teljesítményértékelésen, akkor a fizetését 2025 szeptemberétől bruttó 410 ezer forintig lehet csökkenteni.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a portálnak azt nyilatkozta: felháborító, hogy a tárgyalások során a szemükbe hazudtak, ugyanis a sztrájkbizottsági egyeztetéseken a jegyzőkönyvben is rögzítették, hogy a teljesítményértékelés alapján nem fogják csökkenteni a pedagógusok bérét.
Totyik szerint ebben a formában a teljesítményértékelési rendszer "kicsinyes bosszúkra" is lehetőséget ad az intézményvezetőknek és a tankerületi igazgatóknak. Emögé bújva például megbüntethetik azokat a pedagógusokat, akik sztrájkban vagy más tiltakozó akciókban vesznek részt.
A pedagógusok teljesítményértékelésével foglalkozó miniszteri rendelet várhatóan 2024. június 1-jén lép életbe, így várhatóan a pedagógusok első teljesítményértékelése a 2024/2025-ös tanévben lesz.