Továbbra is jól járnak a 25 éven aluliak az szja-mentességgel. A minimálbér emelkedése miatt ugyan magasabb lesz a diplomás GYED. Komoly költségekre számíthatnak azok, akik valamely tárgyból újbóli érettségi vizsgát szeretnének tenni. Mutatjuk, hogyan változnak a támogatások, eljárási díjak 2024-ben az oktatásban.
Magasabb fizetés a pályakezdő pedagógusoknak
2023 végén a pedagógusok 32 százalékos béremelését jelentette be a kormány. A pályakezdő tanárok esetében az eddigi bruttó 400 ezer forintos garantált fizetés újonnan megemelt összege így januártól bruttó 528 800 forint lesz. Kedvezmény nélkül ez nettó 351 600 forintot jelent. A 25 év alattiaknak járó szja-mentességgel ez az összeg tovább emelkedik, és az arra jogosult fiatal pedagógusok majdnem 440 ezer forintot vihetnek haza.
Továbbá a Belügyminisztérium közlése szerin a pedagógus I. fokozatot elért pedagógusok bruttó bérének összege januártól nem lehet kevesebb, mint 538 ezer forint, a pedagógus II. fokozatú munkavállalóké pedig 555 ezer forint.
Ismét nagyot drágultak a közép-és emelt szintű érettségi vizsgadíjak
A tanulói jogviszonnyal rendelkezők számára az érettségi vizsga, illetve az első alkalommal tett javító- és pótló vizsga ingyenes, azonban minden további jelentkezésért komoly összegeket kell kifizetni. A tavalyi évhez képest ezek a díjak tovább emelkedtek.
Korábban már megírtuk, hogy a vizsgák árait minden évben a minimálbér összegéhez igazítják, amely most 2024-ben bruttó 266 800 forint. Az Oktatási Hivatal oldalán olvasható tájékoztató szerint a középszintű érettségi vizsgáért a minimálbér 15 %-ának megfelelő összeget kell fizetni. Ez 2024-ben 40 ezer forint. Az emelt szintű vizsga pedig a minimálbér 25 %-ának megfelelő összegbe, 67 ezer forintjába kerül a jelentkezőknek.
A felvételi díj továbbra is változatlan
A tavalyi évhez képest most sem változott a felsőoktatási felvételi eljárás díja, amit akkor kell fizetni, ha a három ingyenes jelentkezési hely mellett továbbiakat is meg szeretnétek jelölni. Ebben az esetben minden pluszban megjelölt hely 2000 forintba kerül.
Emelkedik a nyelvvizsga-támogatás
Idén is vissza lehet igényelni az első sikeres nyelvvizsga díját, amellyel kapcsolatban a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős államtitkára decemberben kifejtette, hogy ennek összege akár 66 700 forint is lehet.
Az első sikeres nyelvvizsga díját akkor igényelhetitek vissza, ha azt államilag elismert általános nyelvi vagy szaknyelvi komplex B2 típusú (középfokú) vagy komplex C1 típusú (felsőfokú) nyelvvizsgából tettétek le.
A támogatásra akkor vagytok jogosultak, ha még nem töltöttétek be a 35. életéveteket, vagy 35 évesnél idősebbek vagytok, de gyermekes szülőként csed-ben, gyed-ben vagy gyes-ben részesültök, illetve ha nagyszülők az unokával vagytok otthon és nagyszülői gyed-et kaptok.
Mennyi lesz a diplomás GYED 2024-ben?
A családtámogatások összege a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatt szintén változik. Ide tartozik a diplomás GYED is, amit azok kapnak, akik a gyerekük születését megelőző két évben legalább két féléven keresztül tanultak a felsőoktatásban, teljes idejű képzésen.
Az alapképzésen résztvevő hallgatók esetében a minimálbér 70%-a után jár a diplomás GYED, ami átszámítva havi bruttó 186 760 forint. Mesterképzésen résztvevő hallgatóknak a garantált bérminimum 70%-a után jár a diplomás GYED 2024 évi összege, ami bruttó 228 200 forintot jelent havonta.
2024 júliusáig marad a kamatstop a diákhiteleken
2023 novemberében a kormányinfón bejelentették, hogy a jelenlegi állás szerint a kamatstop a lakosság és a diákhitelesek számára 2024. július 1-ig megmarad. Ennek összege a szabad felhasználású diákhitel esetében 7,99 százalék, amit júniusban emelt fel a kormány 4,99 százalékról.
A miniszterelnökséget vezető miniszter elmondása szerint a kamatok befagyasztása nélkül ez a szám a Magyar Nemzeti Bank árfolyamaihoz igazodna és 20 százalék körül lenne.
SZJA-mentesség a 25 év alattiaknak
A 25 évnél fiatalabbaknak egy meghatározott összeghatárig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, így 2023-ban az előző év júliusi bruttó átlagkereset (499 952 forint) után havi 74 993 forint adómegtakarítást kaphattak.
Bár hivatalos tájékoztatás még nem érkezett arról, hogy az idén pontosan mennyi lesz ez az összeg, a KSH Hivatalos Értesítőben közzétett adatai szerint a teljes munkaidős alkalmazásban állóknál 576 601 forint volt nemzetgazdasági szinten a havi bruttó átlagkereset az előző évben. Ebből következően, ha a bruttó átlagkereset 15 százalékát vesszük, akár havi 86 490 forint szja-megtakarítást is kaphatnak az arra jogosultak.