Jelentősen romlott a diákok állóképessége, aggasztó adatokról számolt be a NETFIT Közoktatás
Székács Linda

Jelentősen romlott a diákok állóképessége, aggasztó adatokról számolt be a NETFIT

A pandémia miatt látványos romlás látható az 5-12. osztályos diákok fittségében.

Átlagosan 7 százalékkal romlott a diákok állóképessége - derül ki a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) 2021-es és 2022-es tanévet összegző eredményeiből, amikről az Economx számolt be.

A felmérés során 642 ezer 5-12. osztályos tanuló állóképességét mérték. A NETFIT adatai szerint míg a fiúk esetében a 12. évfolyamra az egészségzónát elérők aránya 19,4 százalékponttal csökkent, addig a lányoknál majdnem a felére, ami azt jelenti, hogy a végzős lányok esetében csak minden harmadik tanuló éri el az egészséghez szükséges minimumszintet az állóképesség területén.

Mivel a pandémia alatta NETFIT-méréseket felfüggesztették, a friss adatok arra mutatnak rá, hogy a 2018/19-es tanévhez képest a tanulók állóképessége látványosan romlott. A legtöbb túlsúlyos diák Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében él, ahol a tanulók 13,9 százakának magas a testtömegindexe, míg a legkevesebb elhízott diák Budapesten van. Nekik 6,3 százalékuk túlsúlyos.

A magas testtömegindexű (BMI) tanulók aránya a pandémia hatására átlagosan 1,5 százalékponttal nőtt, testzsírszázalék-értékek alapján a diákoknak csak 59,1 százaléka került az egészségzónába. Az egészségzónaarány-értékek átlagosan 8,8 százalékponttal csökkentek.

 

Tanulás barlangban, csónakon vagy éppen a hegy tetején – ilyenek a világ legfurcsább iskolái Campus life Gál Luca

Tanulás barlangban, csónakon vagy éppen a hegy tetején – ilyenek a világ legfurcsább iskolái

Legtöbbünk számára az iskola egy épület, tantermekkel, padokkal és táblával. De mi van akkor, ha az osztályterem egy barlang mélyén, egy hajón vagy egy hegy tetején van? A világ különböző pontjain található iskolák néha annyira eltérnek a megszokottól, hogy nehéz elhinni, valóban léteznek. Összegyűjtöttünk néhányat a legkülönlegesebbek közül.