Az iskolai bántalmazás kilenc jele: ezekre érdemes felnőttként odafigyelni Közoktatás
Székács Linda

Az iskolai bántalmazás kilenc jele: ezekre érdemes felnőttként odafigyelni

Füvet és köveket tömtek a szájába, gázpisztollyal fenyegették meg, a kinézete miatt csúfolták, videóra vették a bántalmazását, vonat elé ugrott. Az elmúlt időszakban ismét számos olyan eset került nyilvánosságra, amik arról számoltak be, hogy milyen különböző módszerekkel bántalmazzák egymást a gyerekek az iskolában, legyen szó általános iskoláról vagy középiskoláról. Mutatjuk, hogyan lehet észrevenni, ha egy gyerek bajban van, de nem mer segítséget kérni.

Egy 2020-ban végzett nemzetközi tanulmány szerint minden ötödik kamaszt bántalmaznak az iskolában, mindössze két év alatt pedig nyolcszorosára nőtt az öngyilkossági késztetés vagy kísérlet miatt segítséget kérő kiskorúak száma. Bizonyos esetekben pedig nem sikerül megelőzni a tragédiát, pedig számos jele van annak, ha egy diákot bántalmaznak az iskolában.

Az Amerikai Egyesült Államok kormánya külön weboldalt is létrehozott a bullying, vagyis bántalmazás problémája miatt, ahol ezeket a figyelmeztető jeleket összeszedték. Ezek közé tartoznak többek között a(z)

  • olyan sérülések, melyek keletkezésére a gyerek nem tud magyarázatot adni,
  • megrongálódott, elvesztett ruhadarabok, tárgyak, könyvek,
  • gyakori rosszullétek, fej- vagy gyomorfájdalmak,
  • étkezési szokások megváltozása, ami megmutatkozhat akár az étkezések kihagyásában vagy falásrohamokban is,
  • alvási nehézségek, rémálmok,
  • romló iskolai teljesítmény,
  • társas helyzetek kerülése, barátok elvesztése,
  • önbecsülés hiánya, és az
  • önpusztító viselkedés.

Az itt felsorolt jelekre azért is érdemes különös figyelmet fordítani, mert egy 2018-as felmérés szerint 10-ből 8 bántalmazott gyerek nem kéri felnőtt segítségét. Vagy azért, mert szégyellik a történteket, vagy azért, mert félnek a következményektől és a bántalmazó bosszújától.

Felnőttként tehát, amennyiben az itt felsorolt jelek bármelyikét, vagy akár többet is észlelünk, érdemes haladéktalanul közbeavatkozni, valamint segítséget kérni és nyújtani.

Ha úgy érzed segítségre van szükséged, hívd a krízishelyzetben lévő 24 év alattiaknak rendszeresített, ingyenesen hívható 116-111 telefonszámot! Ha egy 24 év alatti fiatalért aggódsz, akkor keresd a Kék Vonal felnőttek számára fenntartott segélyvonalát, a 116-000-át. Amennyiben másvalakiért aggódsz, ezt az oldalt érdemes megnézned, vagy keresd meg a Kék Vonal alaptíványt online.

Amennyiben 24 év alatti fiatal vagy, és meghallgatásra vagy segítségre van szükséged, hívd a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványt a 116-111-en (országosan hívható napi 24 órában, körzetszám nélkül, névtelenül és ingyenesen). Ha egy 24 év alatti fiatalért aggódsz, akkor keresd a Kék Vonal felnőttek számára fenntartott segélyvonalát, a 116-000-át. Az alaptíványt online is eléred a www.kek-vonal.hu weboldalon keresztül, ahol az anonim chat szobában vagy email felületen írásban is kérhetsz segítséget.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.