Az OECD szeptemberben közzétett jelentése 38 fejlett ország oktatási helyzetét mutatta be. Magyarországon több szempontból is kétségbeejtő a helyzet. A Civil Közoktatási Platform összegyűjtött néhány igen súlyos megállapítását.
Ezek a legmegdöbbentőbb adatok Magyarországról a felmérés szerint:
- Az oktatás (kivéve az óvoda) egészében az egy tanulóra jutó költségeket tekintve 2020-ban Magyarország a 6. leggyengébb eredményt érte el. Mögöttünk a sorrendben már csak a következő országok állnak: Mexikó, Kolumbia, Törökország, Görögország és Chile.
- 2019 és 2020 között az oktatásra fordított kiadások összege legtöbbet Mexikóban (-10,7%) csökkent. A második legnagyobb csökkenést Magyarország érte el -8,0 százalékkal. A harmadik helyenTörökország (-8,0%), a negyedik helyen pedig
- Chile (-7,8%) áll. Az adatokból az is kiderült, hogy ugyanez a négy ország szakad le a legjobban az egy tanulóra jutó költségek 2019 és 2020 változását tekintve: Chile (-6,5%), Magyarország (-7,2%), Törökország (-8,8%) és Mexikó (-9,6%).
- Csak két olyan ország volt az OECD felmérésében, amik az oktatásra fordított költségek GDP-hez viszonyított aránya 2016 és 2020 között csökkent. Ezek pedig Magyarország és Mexikó voltak.
- Az oktatásra fordított állami kiadásokat tekintve, annak GDP-hez viszonyított arányát vizsgálva a sereghajtó 4 ország között Magyarország is szerepel. Az adatok alapján hátulról a negyedik helyen Görögország (3,3%) található, amit Japán (3,2%) követ. Az utolsó előtti helyen van Magyarország (3,2%) és Írország (3,2%).
- A középfokon tanítók kezdőfizetésének tekintetében az OECD országok között az utolsó helyen vagyunk.
- Ahogyan a középfokon, általános programban (nem szakképzésben) tanító pedagógusok átlagkeresetének a diplomások átlagkeresetéhez viszonyított aránya a vizsgált országokat tekintve nálunk a legkisebb.
- Az óvodapedagógusok kezdő fizetése csak Szlovákiában alacsonyabb Magyarországhoz képest.
A Civil Közoktatási Platform további kigyűjtött adtatait itt olvashatjátok. Az OECD teljes felmérése pedig itt található.
A Magyarországban jelenleg működő oktatási rendszert már rengetegen kifogásolták. Azért, hogy változást lehessen elérni az Egységes Diákfront az aHanggal közösen létrehozta a 7IGEN-es alternatív népszavazást, amin október 30-ig várnak mindenkit, aki el szeretné mondani a véleményét a magyarországi oktatásról.