Státusztörvény: a Nemzeti Pedagógus kar elnöke szerint ennyien mondhattak fel Közoktatás
Kurucz Tünde

Státusztörvény: a Nemzeti Pedagógus kar elnöke szerint ennyien mondhattak fel

Szeptember 29-ig dönthettek a pedagógusok, hogy elfogadják-e a státusztörvény szerinti új jogviszonyukat. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint ennyien távozhattak az oktatásból.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke az Inforádióban elmondta, hogy újabb 1200 tanár távozhatott az oktatásból, akiket nem mindenhol lehet majd pótolni. Pontos adat csak csütörtökön várható az oktatási államtitkárságtól. De a szervezet szerint 1000 és 1500 között mozoghat - nagyjából 1200 -  azoknak a pedagógusoknak a száma, akik éltek a felmentés lehetőségével.

Horváth Péter szerint feltehetően Budapestet érinti leginkább a probléma, mert a fővárosban több a lehetőség.

Sokan az oktatás környékén maradnának, akár idegennyelvtanárként, akár informatikusként

- tette hozzá Horváth Péter, aki szerint a legnagyobb gondot az okozhatja, ha egy intézményből mondanak fel többen, főleg ha hasonló - több esetben természettudományos - szakos pedagógusokról van szó.

A Pedagógusok Szakszervezet (PSZ)  becslései is hasonlóak. Totyik Tamás, PSZ elnöke korábban úgy fogalmazott, hogy számításaik szerint a státusztörvény miatt körülbelül ezer pedagógus hagyhatja el a pályát.

Hogy ez mekkora gondot okoz a magyar oktatási rendszernek, jól mutatja, hogy a tanárhiány már az iskolakezdés első napjaiban is érezhető volt. A PSZ a szeptember 18-ai sajtótájékoztatóján nyilvánosságra hozta, hogy 2020/21-es tanévben 20 587 pedagógus hiányzott az oktatásból.

A kutatás adatai szerint a 2020/21-es tanévben:

  • 5015 állás volt betöltetlen az általános és középiskolák intézményeiben
  • 980 iskolapszichológus,
  • 1745 fejlesztő- és gyógypedagógus,
  • és 3620 óvodapedagógus hiányzott a rendszerből
Hogy a pedagógushiányt enyhítsék, az iskolákban 9227 nyugdíjas visszafoglalkoztatott munkavállalót alkalmaztak.

 

A tanárhiánnyal kapcsolatban ebben a cikkünkben írtunk.